Na registráciu internetových stránok s koncovkou .org dlho dohliadala americká nezisková organizácia Internet Society (ICOS) prostredníctvom organizácie Public Interest Registry (PIR).

V novembri ale nečakane oznámila, že chce predať kontrolný podiel firme Ethos Capital, ktorá existuje necelý rok. Výkonný riaditeľ niektorých internetových firiem preto s cieľom primäť Internetové združenie pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) predaj zablokovať vytvorili neziskové družstvo, ktoré ponúkajú ako alternatívneho majiteľa domény .org.

Jedna z členiek novej neziskovej organizácie, ktorá je tiež generálnou riaditeľkou materskej firmy Wikipédie, Katherine Maherová agentúre Reuters povedala, že je potrebné, aby na internete bolo miesto zastupujúce verejný záujem, kde budú môcť pôsobiť k prospechu širokej verejnosti vzdelávacie stránky, humanitárne stránky a organizácie ako Wikipédia.

Obávajú sa vyšších cien

Internetová encyklopédia Wikipédie je najnavštevovanejšia z desať miliónov stránok s koncovkou .org registrovaných po celom svete. Organizácia ICOS v prehlásení uviedla, že sa musí zamerať na ciele, ktoré má, a to je zaistenie dostupnosti internetu pre ľudí, ktorí ho nemajú, a tiež na ochranu internetu pred útočníkmi. Ich činnosť sa nemá zameriavať na operácie s názvami domén.

Organizácia už skôr oznámila, že Ethos si ponechá rovnaký manažérsky tím, bude naďalej konzultovať s neziskovými spoločnosťami a ponúkne ďalšie služby. Proti transakcii už protestovali stovky neziskových organizácií.

Obávajú sa, že Ethos zvýši ceny za registráciu a za obnovu registrácie, zníži výdaje na infraštruktúru a bezpečnosť alebo uzavrie obchody o predaji citlivých dát, prípadne umožní cenzúru a dohľad.

V prehlásení poskytnutom hovorcami PIR, ICOS a Ethos Capital sa uvádza, že skupina sľúbila zachovať postupy PIR v tvorbe ceny, aby zaistila cenovú dostupnosť, ale že tiež zachová politiku, ktorú PIR uplatňuje pri ochrane slobody vyjadrovania a proti cenzúre.

Niektorí odborníci považujú odpoveď ICANN na dohodu za dôležitý test jedinej autority nad rýchlo rastúcim systémom názvov domén, ktorému už dominuje súkromný sektor a ktorý je vystavený vládnym tlakom. Maherová a ďalší uvádzajú, že myšlienkou nového družstva nie je ponúknuť konkurenčnú finančnú ponuku na doménu .org, ktorá má príjmy z predaje domén zhruba 100 miliónov USD ročne.

Lehota beží

Namiesto toho dúfajú, že neobvyklý nový subjekt, formálne nazývaný California Consumer Cooperative Corporation, môže spravovať doménu z hľadiska bezpečnosti a stability a zaistiť, aby sa nestala nástrojom cenzúry. Medzi členov družstva patrí aj bývalý prezident ICANN Michael Robert, filantrop Jeff Ubois a Bill Woodcock, ktorého firma teraz prevádzkuje technické aspekty systému .org.

Nová skupina sa už obrátila aj na členov amerického Kongresu a dúfa, že ICOS presvedčí predaj prehodnotiť. Najlepším riešením by bolo rozhodnutie ICANN o zastavení predaja. ICANN môže vetovať akúkoľvek zmenu vlastníctva z dôvodov bezpečnosti, spoľahlivosť nebo stability domény.

ICANN má 30 dní na schválenie či odmietnutie predaja, prípadne na požiadanie o zodpovedanie ďalších otázok. Lehota začala bežať 30. decembra, poznamenal Reuters. Doména .org je generická doména najvyššieho radu. Je jednou z pôvodných domén najvyššieho radu, ktoré boli uvedené v januári 1985.

Pôvodne slúžila potrebám neziskových organizácií, ktoré nespĺňali požiadavky na registráciu ostatných typov domén, bežne ju používajú školy či obce. V súčasnosti si ju môže registrovať ktokoľvek.