Rusko udelilo v utorok pokuty aplikácii TikTok za neodstránenie obsahu, ktorý porušuje ruské zákony o ,,propagande LGBT", a streamovaciu službu Twitch za videorozhovor s ukrajinským politickým predstaviteľom, ktorý podľa Moskvy obsahoval nepravdivé informácie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Propagácia netradičných hodnôt

TikTok, ktorý vlastní spoločnosť ByteDance sídliaca v Pekingu, dostal od moskovského súdu pokutu tri milióny rubľov. Podľa ruských médií bol prípad vedený proti TikToku založený na obvineniach, že táto aplikácia ,,propaguje hodnoty, ktoré nie sú tradičné, LGBT, feminizmus a skreslenú reprezentáciu tradičných sexuálnych hodnôt".

Twitch, ktorý vlastní spoločnosť Amazon, dostal od súdu v Moskve pokutu štyri milióny rubľov. Podľa ruských agentúr bol prípad proti Twitchu začatý v reakcii na videorozhovor s poradcom ukrajinského prezidenta Olexijom Arestovyčom.

Za iný rozhovor s Arestovyčom už tento rok udelil ruský súd Twitchu jednu pokutu vo výške troch miliónov rubľov. Podľa agentúry TASS hrozia tejto streamovacej službe ešte ďalšie dve pokuty v celkovej výške osem miliónov rubľov za to, že nezmazal obsah, ktorý Rusko považuje za zdroj nespoľahlivých informácii o svojej tzv. špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

Zákaz diskreditácie ozbrojených síl

Rusko prijalo totiž začiatkom marca, krátko po vpáde svojich vojsk na Ukrajinu, zákon, ktorý zakazuje ,,diskreditáciu" ruských ozbrojených síl. Za porušenie tohto zákona hrozí až 15-ročný trest odňatia slobody.

Podľa agentúry Reuters Rusko varovalo veľké technologické spoločnosti pred porušení tohto zákona a tieto pokuty sú len ďalším krokom Moskvy v spore, ktorý vedie proti technologickým gigantom za zverejňovaný obsah a požiadavky týkajúce sa zálohovania dát a dodržiavania niektorých zákazov.

Ďalšie dôležité správy

Obľúbení hrdinovia zo seriálu Druhá šanca - ich osudy pokračujú.
Neprehliadnite

Takmer pol milióna divákov si pozrelo Druhú šancu, Hranica v sledovanosti výrazne zaostávala