Americká internetová spoločnosť Twitter začala v Rusku zo svojej rovnomennej sociálnej siete mazať obsah, ktorý úrady považujú za škodlivý. Oznámil to ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor. Twitter tak podľa neho plní stanovené požiadavky, aj keď pomalšie, že by si úrad predstavoval. Twitter v reakcii uviedol, že s ruským cenzúrnym úradom za posledný mesiac dvakrát rokoval a výsledok diskusií označil za konštruktívny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ruské úrady v marci Twitteru znížili rýchlosť jeho služby, aby ho donútili plniť požiadavky. Roskomnadzor spresnil, že Twitter odvtedy odstránil 60 percent obsahu označeného ako zakázaný, ale že viac ako tisíc ilegálnych materiálov stále zostáva verejnosti prístupných. Na začiatku roka to bolo viac ako 3-tisíc materiálov.

Twitter na smartfóne
Neprehliadnite

Twitter dostal v Rusku pokuty za nezmazanie postov o akciách za Navaľného

Tento mesiac Moskva represívne zníženie internetovej rýchlosti Twitteru predĺžila do 15. mája. Pripustila však, že Twitter začal závadný obsah zo svojej siete odstraňovať rýchlejšie.

Roskomnadzor tiež oznámil, že od 10. marca, kedy sa znižovanie rýchlosti pre služby Twitteru začal, odhalil viac ako 900 nových prípadov zakázaného obsahu. Twitter podľa úradu novo zistený škodlivý obsah odstráni v priemere do 81 hodín od prijatia oznámenia. To je stále za oveľa neskoršiu dobu ako 24 hodín, ako v Rusku vyžaduje zákon. Released poznamenal, že od Twitteru chce, aby odstraňoval obsah s detskou pornografiou, s informáciami o drogách alebo s navádzaním mladistvých, aby spáchali samovraždu.

Twitter
Neprehliadnite

Rusko dáva sociálnej sieti Twitter ultimátum. Hrozí zablokovaním

Twitter opakovane poprel, že dovoľuje, aby sa jeho platforma používala na propagáciu nezákonného správania. Tvrdí, že má politiku nulovej tolerancie voči sexuálnemu zneužívaniu detí a že zakazuje propagáciu samovrážd aj sebapoškodzovania.

„S úradom Roskomnadzor sme mali konštruktívne rokovania vo štvrtok 1. apríla a potom znova v stredu 28. apríla," povedal hovorca Twitteru. „Boli to produktívne diskusie o tom, ako môžeme spolupracovať a zabezpečiť, že so správami s takým ilegálnym obsahom sa urýchlene vysporiadame." Roskomnadzor uviedol, že na stretnutí z 28. apríla sa dohodol so zástupcami Twitteru na zriadení priamej komunikačnej linky medzi cenzúrnym úradom a službou Twitter, ktorá má riešenie týchto vecí na starosti.