Rusko za mesiac zablokuje na svojom území twitter, ak táto sociálna sieť nevyhovie ruským požiadavkám ohľadom odstraňovania v Rusku zakázaných informácií. Uviedla to v utorok agentúra TASS s odvolaním sa na námestníka riaditeľa cenzúrneho úradu Roskomnadzor Vadima Subbotina.

,,Dali sme si na mesiac pauzu a sledujeme reakcie spoločnosti Twitter ohľadom odstraňovania zakázaných informácií. Potom - podľa reakcie riadenia sociálnej siete - prijmeme zodpovedajúce rozhodnutie," povedal Subbotin. ,,Ak Twitter nesplní požiadavky Roskomnadzoru, požiadavky ruských zákonov, budeme uvažovať o úplnom zablokovaní na území Ruska," dodal.

,,Twitter v potrebnej miere nereaguje na naše požiadavky. Ak to tak pôjde ďalej, tak za mesiac bude zablokovaný bez príkazu súdu," povedal Subbotin podľa agentúry Interfax. Námestník uistil, že všetky sankcie budú odvolané, ak Twitter vyhovie ruským požiadavkám. Roskomnadzor si minulý týždeň posťažoval, že Twitter nereaguje na ponuku rokovania, ani na požiadavky úradu.

hacker
Neprehliadnite

Ukrajinská tajná služba hlási útok ruských hackerov

Roskomnadzor sa tento mesiac pokúsil sociálnu sieť potrestať za ignorovanie požiadaviek Moskvy úmyselným spomalením. Ale podľa nezávislých médií tento krok postihol aj internetové stránky mnohých ruských úradov a prokremeľských médií. Twitter v tom čase uviedol, že má obavy z dopadu ruskej akcie na slobodu prejavu, a poprel, že by umožnil využitie sociálne siete na propagáciu nezákonného správania, ako tvrdia ruské úrady.

Terajšia hrozba podľa agentúry Reuters predstavuje eskaláciu sporu Moskvy s americkými internetovými obrami. Ruskí zákonodarcovia nedávno schválili zákony, ktoré Roskomnadzoru okrem iného dávajú právo čiastočne alebo úplne blokovať internetové platformy, ak sa na ruskom území dopúšťajú cenzúry či ,,diskriminácii ruských médií".

Rusko zároveň zvýšilo pokuty pre sociálne siete a webové stránky, ak ,,porušia práva ruských občanov na internete, a to vrátane cenzúry ruských médií". Moskve sa tiež nepáči, že sa twitter pred časom uchýlil k označovaniu niektorých ruských médií ako ,,médií spätých so štátom".