Sociálna sieť Parler, ktorá je obľúbená medzi americkými konzervatívcami, je od dnešného rána SEČ nedostupná. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na server Down For Everyone Or Just Me, ktorý monitoruje internetovú aktivitu. Parler čelí tlaku technologických spoločností, aby viac moderoval príspevky vyzývajúce k násilnostiam. Firma Amazon cez víkend oznámila, že stránke zakáže prevádzku na svojich serveroch. O Parler ako svojej budúcej platforme uvažoval odstupujúci prezident USA Donald Trump po tom, čo jeho účet zablokovala sociálna sieť twitter.

Parler je mimo prevádzky od polnoci západoamerického času, teda od 09:00 SEČ. Amazon cez víkend v liste šéfom platformy oznámil, že ku kroku pristúpi kvôli tomu, že sa na sieti šíri „násilný obsah".

KK4 Valdosta - Americký prezident Donald Trump hovorí počas kampane pre republikánsku kandidátku do Senátu Kelly Loefflerovú 5. decembra 2020 vo Valdoste. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks at a campaign rally for Senate Republican candidates, Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and Sen. David Perdue, R-Ga., at Valdosta Regional Airport, Saturday, Dec. 5, 2020, in Valdosta, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump obvinil sociálnu sieť Twitter zo sprisahania a snáh o jeho umlčanie

V piatok pritom proti sieti zakročila spoločnosť Google, ktorá ju vyradila zo služby Google Play, ktorú využívajú používatelia mobilných telefónov s operačným systémom Android pre inštaláciu aplikácií. V sobotu ten istý krok vo svojom App Store urobila spoločnosť Apple, ktorá vyrába telefóny iPhone.

Parler pritom v posledných dňoch raketovo získaval na popularite potom, čo sa spoločnosť Twitter rozhodla zablokovať Trumpov účet. Urobila tak opäť s odôvodnením, že prezident podnecuje k násilnostiam.

Sociálnu sieť Parler sídliacu v Nevade založil informatik John Matze spoločne s Rebekou Mercerovou, ktorá je významnou prispievateľkou Republikánskej strane. Matze v sobotu na svojom profile varoval, že sieť bude zrejme v dôsledku avizovaného kroku Amazonu nedostupná asi týždeň.

Elon Musk radí používateľom prejsť z aplikácie WhatsApp na konkurenčnú aplikáciu Signal
Neprehliadnite

WhatsApp bude zdieľať dáta s Facebookom. Musk radí nepoužívať ho, nechtiac tým vyvolal run-up

 „Urobíme všetko pre to, aby sme rýchlo našli nového poskytovateľa," dodal s tým, že technologickí obri podľa neho vedú „vojnu proti slobode prejavu". „Oni nezvíťazia! Sme poslednou nádejou na svete pre slobodu prejavu a slobodu informácií," pokračoval.

Parler funguje veľmi podobným spôsobom ako Twitter, na rozdiel od neho však ako jednu zo svojich hlavných predností prezentuje to, že nijako nemoderuje obsah v príspevkoch.

Platforma sa krátko po svojom založení v roku 2018 stala veľmi obľúbenou v ultrakonzervatívnych a krajne pravicových amerických kruhoch, postupne sa na nej však začali objavovať taktiež osobnosti bližšie strednému prúdu Republikánskej strany, napríklad moderátori televízie Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson. Profil tam má okrem iného kongresman a blízky Trumpov spojenec David Nunes či guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noemová, pôsobia tam tiež obaja Trumpovi synovia Eric a Donald mladší.

Sociálne siete Twitter, Facebook a Instagram zablokovali účty Donalda Trumpa
Neprehliadnite

Sociálne siete blokujú účty Donalda Trumpa. K Twitteru sa pridal Facebook aj Instagram

Podľa analytikov má sieť asi desať miliónov užívateľov, z ktorých je osem miliónov zo Spojených štátov.

Parler bol podľa agentúry Reuters hlavným kandidátom na nové digitálne útočisko pre Donalda Trumpa, ktorému spoločnosť Twitter zablokovala účet niekoľko dní po stredajších nepokojoch v Kapitole, pri ktorých prezidentovi podporovatelia násilne vnikli do sídla Kongresu. Pri potýčkach s políciou zomrelo päť ľudí.

Terajšie problémy sociálnej siete však tieto vyhliadky do určitej miery komplikujú. Stále sa pritom diskutuje aj o tom, že si Trump založí po odchode z úradu vlastnú platformu či mediálnu spoločnosť.