Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa v minulosti sťažoval na cenzúru, ktorú proti nemu podľa neho uplatňujú veľké sociálne siete, oznámil, že zažaluje šéfov spoločností Facebook, Twitter a Google Marka Zuckerberga, Jacka Dorseyho a Sundara Pichaie. S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal spravodajský web Axios.

Je to ďalšia etapa Trumpovej bitky so spoločnosťami, v ktorej ide podľa exprezidenta o právo na slobodu prejavu a o cenzúru. O žalobe Trump informoval vo svojom golfovom klube v Bedminsteri. Povedal, že chce, aby sa skoncovalo so „zákazmi a vydávaním čiernych listín". „Navyše žiadame súd, aby tieto gigantické sociálne médiá odsúdil za spôsobenú ujmu," povedal exprezident.

Donald Trump
Neprehliadnite

Donald Trump po necelom mesiaci zrušil svoj vlastný blog

Bude hlavným žalujúcim a tvrdí, že bol neprávom cenzurovaný. Žalobu podáva na federálnom súde na Floride. Podľa médií tento krok podporuje organizácia America First Policy Institute, ku ktorej sa hlási niektorí z bývalých vysokých členov americkej administratívy.

Twitter Trumpov účet zablokoval natrvalo v januári, keď exprezident podnecoval svojich stúpencov, ktorí potom násilne vnikli do budovy Kongresu. V máji potom spoločnosť zablokovala tiež chat, ktorý zdieľal príspevky z Trumpových webových stránok. Na Facebooku má Trump dvojročný zákaz. Facebook zakročil proti Trumpovým účtom 7. januára takisto kvôli prezidentovým vyjadreniami súvisiacimi s vpádom jeho priaznivcov do Kongresu.

WA 1 Washington - Úradujúci americký prezident Donald Trump odchádza po tlačovej konferencii z Bieleho domu vo Washingtone vo štvrtok 5. novembra 2020. FOTO TASR/AP  

President Donald Trump leaves the podium after speaking at the White House, Thursday, Nov. 5, 2020, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Účty Donalda Trumpa sú zablokované najmenej do januára 2023

Agentúra AP pripomenula, že napriek zákazu na Twitteri a Facebooku Trump ďalej šíri lži o minuloročných voľbách a trvá na tom, že víťazom je on. Popiera tak potvrdenie regulárnosti volieb zo strany volebných pracovníkov, ministra spravodlivosti v jeho administratíve i mnohých sudcov, z ktorých niektorých sám vymenoval.