Spoločnosť Facebook v reakcii na januárove stanovisko svojho Dozorného panelu zmenila časovo neohraničené blokovanie účtov amerického exprezidenta Donalda Trumpa na dvojročný trest. Ten sa podľa vyhlásenia spoločnosti počíta od dátumu pôvodného uzamknutie účtov na Facebooku a Instagrame a potrvá teda do januára 2023. V závislosti od okolností ale môže byť predĺžený, uviedol Facebook, ktorý zároveň predstavil nový prístup k aktivitám „verejných osobností" v čase spoločenských nepokojov.

Trumpa spoločnosť odstrihla od jeho účtov 7. januára kvôli prezidentovým vyjadrením súvisiacim s vpádom jeho priaznivcov do sídla amerického Kongresu. Najskôr odstránila vybraný obsah a krátko na to oznámila, že končiaci šéf Bieleho domu na dobu neurčitú stratí kontrolu nad svojimi účtami. Následne požiadala o posúdenie tejto intervencie svoj relatívne nový kontrolný orgán, ktorý síce zablokovanie Trumpa ako také podporil, kritizoval ale „neštandardný" trest.

Donald Trump
Neprehliadnite

Donald Trump po necelom mesiaci zrušil svoj vlastný blog

Facebook vo svojej reakcii uviedol, že vzhľadom na závažnosť okolností svojho januárového zásahu proti aktivitám vtedajšieho prezidenta teraz aplikuje najvyšší možný trest podľa nových protokolov pre podobné prípady. „Pozastavuje jeho účty na dva roky, s účinnosťou od dátumu pôvodného zablokovania, ktorým je tohtoročný 7. január," povedal viceprezident technologického giganta Nick Clegg.

Na konci dvojročného obdobia vraj bude firma prípad konzultovať s bližšie nešpecifikovanými expertmi a vyhodnocovať, či by opätovné vpustenie Trumpa na jej platformy neznamenalo „závažné ohrozenie verejnej bezpečnosti". Pokiaľ dôjde k záveru, že takéto riziko existuje, trest pre exprezidenta sa predĺži. „Až bude nakoniec blokovanie ukončené, bude na mieste prísna sada rýchlo eskalujících postihov, ktorá sa spustí, ak sa Trump dopustí ďalšieho porušovania (zásad)," dodáva Clegg.

Donald Trump
Neprehliadnite

Twitter už účet Trumpovi neobnoví ani v prípade opätovnej snahy o návrat do politiky

Dozorný panel bezprostredne po publikácii jeho vyjadrenia uviedol, že sa s oznámeným postupom Facebooku zoznamuje. „Dozorný panel skúma odpoveď Facebooku na rozhodnutie panelu v prípade týkajúceho sa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a poskytne podrobnejší komentár, až toto skúmanie skončí," oznámil orgán na twitteri.