Spoločnosť TikTok dostala v Británii pokutu 12,7 milióna libier za nedostatočnú ochranu súkromia detských užívateľov. Informoval o tom dnes britský úrad na ochranu osobných údajov (ICO). Aplikácia pre zdieľanie krátkych videí TikTok podľa úradu spracovávala dáta o užívateľoch mladších ako 13 rokov bez potrebného súhlasu rodičov. TikTok s rozhodnutím úradu nesúhlasí, ale víta zníženie skôr avizovanej pokuty. Majiteľom TikToku je čínska spoločnosť ByteDance.
Používatelia pod vekovou hranicou
TikTok v Británii v roku 2020 umožnil používať svoju platformu až 1,4 miliónu detí mladších ako 13 rokov, uviedol úrad. Minimálny vek na vytvorenie účtu je 13 rokov.
„Existujú zákony, ktoré majú našim deťom zaistiť v digitálnom svete rovnaké bezpečie ako vo svete fyzickom. TikTok tieto zákony nedodržal," konštatoval šéf ICO John Edwards. Údaje detských užívateľov mohli byť podľa neho použité na sledovanie a profilovanie detí, ktorým tak mohol byť potenciálne predkladaný škodlivý alebo nevhodný obsah.
Znížená pokuta
Hovorca TikToku uviedol, že spoločnosť s rozhodnutím úradu nesúhlasí, ale je rada, že pokuta bola znížená z 27 miliónov libier vymeraných vlani. „Investujeme veľké prostriedky do toho, aby sme pomohli zabrániť osobám mladším ako 13 rokov v prístupe na platformu. Náš štyridsaťtisícový bezpečnostný tím pracuje nepretržite na tom, aby pomohol udržať platformu bezpečnú," povedal hovorca. Firma podľa neho rozhodnutie vyhodnocuje a zvažuje ďalšie kroky.
Pokute predchádzalo v uplynulých týždňoch rozhodnutie niekoľkých západných vlád a inštitúcií, ktoré kvôli kybernetickej bezpečnosti zakázali aplikáciu TikTok používať na vládnych zariadeniach. Dnes tak urobila austrálska vláda. Podobne sa predtým rozhodli Spojené štáty, Británia alebo Francúzsko. V Českej republike zakázala TikTok používať napríklad Poslanecká snemovňa na všetkých svojich zariadeniach a odporučila zmazať túto aplikáciu aj zo súkromných prístrojov.