Súd v Rusku vymeral pokutu 2,6 milióna rubľov (29 019,67 eur) čínskej sociálnej sieti pre zdieľanie krátkych videí TikTok. Firma neodstránila výzvy mladistvým na účasť na demonštráciách na podporu väzneného opozičného predáka Alexeja Navalného. Moskovský súd to podľa agentúry AFP uviedol na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. Táto ruská sieť čelí rovnakým obvineniam, ale jej vypočutie súdny tribunál odložil na 12. mája.

Twitter
Neprehliadnite

Rusko dáva sociálnej sieti Twitter ultimátum. Hrozí zablokovaním

Moskve prekáža správanie aj ostatných technologických spoločností, ako je Twitter, Facebook, Google alebo Instagram. Má im za zlé, že odkazy, ktoré označí za chybné, firmy buď neodstránia alebo ich neodstránia dostatočne rýchlo. Spoločnostiam pravidelne vymeriava pokuty v desiatkach tisíc eur, ktoré sú ale v porovnaní s ich ziskami zanedbateľné. Napríklad Twitter dostal minulý týždeň pokutu v prepočte zhruba 100-tisíc eur.

Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor o mesiac do 15. mája predĺžil opatrenie notifikované 10. marca, ktorým nariadil spomaliť rýchlosť sociálnej siete Twitter v Rusku. Sieť viní z toho, že v rozpore s ruskými zákonmi zo svojich stránok opakovane neodstránila zakázaný obsah o drogách, samovraždách a s detskou pornografiou. Možnosť, že by chod Twitteru zablokoval úplne, ale Roskomnadzor podľa AFP vylúčil, pretože Twitter už podstatnú časť tohto obsahu zmazal. Ruské zákony sociálnym sieťam ukladajú, aby nežiaduce informácie odstránili do 24 hodín od okamihu, keď dostanú žiadosť o stiahnutie.