Súd Európskej únie (EÚ) potvrdil pokutu vo výške 2,42 miliardy eur pre spoločnosť Google. Pokutu udelila Európska komisia (EK) za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže.

Uprednostnil vlastné

Podľa súdu Google uprednostňoval svoj porovnávač cien pred inými konkurenčnými službami. Americká spoločnosť sa ešte môže odvolať na Súdnom dvore EÚ.

WA 7 archív New York - Na archívnej snímke z 25. júla 2017 je nápis Alphabet na newyorskej burze. Alphabet, materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google, plánuje v najbližších troch rokoch zaplatiť vydavateľom na celom svete 1 miliardu USD (854,12 milióna eur) za ich obsah. Oznámil to vo štvrtok 1. októbra 2020 jej generálny riaditeľ Sundar Pichai. Vydavatelia správ na čele s európskymi mediálnymi skupinami dlho bojovali s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom na svete o kompenzácie
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla a Google rastú, Amazon a Apple trpia na dodávkach tovarov

EK konkrétne obviňuje Google z toho, že svojmu porovnávaču Google Shopping zaistil nezákonnú výhodu.

Zneužil svoje postavenie

Google "zneužil svoje vedúce postavenie na trhu ako prevádzkovateľa vyhľadávania tým, že svoj vlastný porovnávač vo výsledkoch vyhľadávania umiestnil úplne hore a podobné služby konkurencie zoradil nižšie," uviedla v roku 2017 komisárka EÚ Margrethe Vestagerová, ktorá má až doteraz na starosti hospodársku súťaž.

EK udelila Googlu od roku 2017 viacero vysokých pokút, ich celková hodnota doteraz predstavuje viac než 8 miliárd eur.

Alphabet
Neprehliadnite

Štvrťročný zisk majiteľa Googlu vzrástol o viac ako dve tretiny