Americké ministerstvo spravodlivosti pripravuje druhú žalobu na technologickú spoločnosť Google pre monopolné správanie. Tentoraz sa zameria na digitálnu reklamu. Znamená to, že vláda zosilňuje tlak v boji proti Googlu, ktorého obviňuje zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. Žaloba by mohla byť podaná koncom roka, uviedla s odvolaním sa na informované zdroje agentúra Bloomberg.

Preverovanie Googlu kvôli tomu, že má kontrolu nad trhom s reklamnými technológiami, začalo už za vlády predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo už skôr zažalovalo Google kvôli jeho podnikaniu vo vyhľadávaní a tvrdilo, že využíva exkluzívne distribučné dohody s mobilnými operátormi a výrobcami telefónov, aby blokovalo konkurentov. Potom skupina prokurátorov jednotlivých štátov na čele s Texasom obvinila Google z nezákonného monopolizovania trhu s reklamou. Google podľa nich uzavrel nezákonnú dohodu s firmou Facebook o manipulácii s internetovými aukciami, pri ktorých inzerenti a vydavatelia internetových stránok nakupujú a predávajú reklamný priestor. Táto dohoda je podľa zdroja súčasťou vyšetrovania ministerstva spravodlivosti.

Google
Neprehliadnite

EÚ dala Googlu ultimátum: Za dva mesiace musí zlepšiť výsledky pri vyhľadávaní letov a hotelov

Google popiera, že by mal na trhu reklamných technológií dominantné postavenie. Tvrdí, že tento priestor je plný veľkých firiem ako Amazon, Comcast a Facebook, ktoré súperia o zákazky. Popiera tiež, že by manipuloval s aukciami v prospech Facebooku. Prezident Joe Biden sľúbil sprísniť postupy proti monopolnému správaniu s cieľom podporiť konkurenciu v ekonomike. Do čela protimonopolného odboru ministerstva spravodlivosti vymenoval kritika Googlu Jonathana Kantera.

Celkovo hrubé výnosy Googlu z produktov súvisiacich s reklamnými technológiami vlani dosiahli 23 miliárd dolárov. Google tvrdí, že veľkú časť týchto výnosov vypláca vydavateľom internetových stránok.