Sociálna sieť Parler, obľúbená u amerických konzervatívcov a priaznivcov exprezidenta Donalda Trumpa, je po viac ako mesačnej odstávke znovu dostupná. Vo vyhlásení to uviedli jej prevádzkovatelia, podľa ktorých je teraz platforma postavená na „udržateľnej, nezávislej technológii“.
Parler, the social network that became a hub of right-wing conversation, is back online. Amazon and other tech giants cut it off a month ago for hosting calls for violence around the time of the Capitol riot.https://t.co/uleL7Rn5be
— The New York Times (@nytimes) February 15, 2021
Parler bol nedostupný od 11. januára po tom, čo ho zo svojich serverov odstránila technologická spoločnosť Amazon Web Services (AWS). Tá sa ku kroku uchýlila pre obvinenia, že sa na platforme bez patričných zásahov moderátorov šíril nenávistný obsah, ktorý bol spojený s nepokojmi v sídle amerického Kongresu z 6. januára, pri ktorých zomrelo päť ľudí.
Spoločnosti Apple a Google z rovnakého dôvodu zmazali aplikáciu zo svojich mobilných obchodov, čím v podstate znemožnili jej inštaláciu väčšine užívateľov chytrých telefónov.

Sociálna sieť Parler je off-line, obľúbená je hlavne medzi americkými konzervatívcami
Firma Parler v pondelok uviedla, že vďaka novej technológii prevádzka jej platformy už nezávisí na veľkých technologických firmách. Tie pritom mnoho priaznivcov americkej krajnej pravice obviňuje z toho, že cielene umlčujú hlasy konzervatívcov na internete. Prevádzkovatelia veľkých sociálnych sietí však argumentujú tým, že iba zasahujú proti dezinformáciám či prejavom rasovej a inej neznášanlivosti.
Parler plánuje tento týždeň sprevádzkovať účty doterajším užívateľom a od budúceho týždňa potom bude možné vytvárať nové účty.
Spoločnosť tiež oznámila, že sa dočasným šéfom firmy stal Mark Meckler, ktorý v pozícii nahradil Johna Matzeho, ktorého začiatkom februára odvolala z funkcie správna rada.
Parler funguje veľmi podobným spôsobom ako twitter, na rozdiel od neho však ako jednu zo svojich hlavných predností prezentuje to, že nijako nemoderuje obsah v príspevkoch.
Platforma sa krátko po svojom založení v roku 2018 stala veľmi obľúbenou v ultrakonzervatívnych a krajne pravicových amerických kruhoch, postupne sa na nej však začali objavovať taktiež osobnosti bližšie strednému prúdu Republikánskej strany, napríklad moderátori televízie Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson. Profil tam mal pred výpadkom okrem iného kongresman a blízky Trumpov spojenec David Nunes či guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noemová, pôsobili tam tiež obaja Trumpovi synovia Eric a Donald mladší.