Slovenská verzia aukčného web Aukro v utorok 26. marca definitívne končí. Od zajtrajšieho dňa budú používatelia automaticky presmerovaní na český server Aukro.cz.
Doterajšie používateľské kontá slovenských návštevníkov nebudú prenesené na české Aukro – aukčný portál namiesto toho uvoľní používateľské mená a e-mailové adresy, ktoré kupujúci zo Slovenska budú môcť opätovne použiť pre novú registráciu.
Aukro.sk koncom minulého týždňa registrovaných návštevníkov vyzvalo, aby požiadali o vrátenie kladného finančného zostatku, prípadne uhradenie nedoplatku, ak im tento ostal na účte. V oboch prípadoch by malo Aukro používateľov kontaktovať, nedoplatky si následne má vymáhať inkasná spoločnosť.
Aukčná služba ohlásila plán ukončiť prevádzku na Slovensku začiatkom tohto roka. „Aukru sa dlhodobo nedarilo získať na slovenskom trhu dostatočne silnú pozíciu, preto sme sa rozhodli aktivity na Slovensku ukončiť a presmerovať naše služby na www.aukro.cz,“ uviedlo vtedy Aukro.sk.
V polovici januára sa následne vypla možnosť nových registrácií, aktivácie účtu a zverejnenia ponúk na predaj tovarov. V súčasnosti už nie sú na Aukro.sk žiadne ponuky.
Slovenské Aukro štartovalo v novembri 2007. Prevádzkovateľom portálu je košická eseročka Aukro Slovakia, ktorej spoločníkmi sú od roku 2008 holandské firmy MIH Allergo a Myriad International Holdings. Aukro patrí pod pôvodom poľskú medzinárodnú skupinu internetových aukčných portálov Allegro, ktorú od roku 2008 vlastní juhoafrická skupina Naspers. Okrem českého Aukro.cz patrí do nej poľské Allegro.pl či maďarský TeszVesz.hu.
Allegro má aktivity na celkovo 17 trhoch vrátane Slovenska. Do skupiny patrí aj najpoužívanejší porovnávač cien na slovenskom internete Heureka.sk a menšie weby TetaBerta.sk a Bezreality.sk.
Na Slovensku sa väčšej popularite ako internetovým aukčným sieňam tešia bazárové služby. Bazar.sk patriaci k Azetu dosiahol podľa auditu AIMmonitor vo februári rekordnú návštevnosť 682 638 reálnych používateľov. Ešte silnejšiu pozíciu by mohol mať konkurenčný Bazoš.sk, ktorý nie je v audite.
Podľa rankingu Alexa.com, ktorý zahŕňa aj zahraničné weby ako Google a Facebook, bola stránka ponúkajúca riadkovú inzerciu dvanástym najsilnejším webom na slovenskom internete, medzi webmi Aktuality.sk a Pravda.sk. Alexa v rámci bezplatne dostupných údajov neponúka čísla návštevnosti, podľa AIMmonitora dosiahli spravodajské weby vo februári návštevnosť 1,7, respektíve 1,2 milióna RU.
Funkcia dražby tovarov išla v ostatných rokoch do úzadia aj na najväčšom aukčnom portáli sveta Ebay.com, pri ktorom používatelia čoraz viac používajú možnosť priamej kúpy (Buy it now), bez adrenalínu z prihadzovania k cene produktov.