Ruský súd udelil americkému technologickému gigantu Google tri pokuty za celkom šesť miliónov rubľov za to, že nevymazal obsah, ktorý Moskva považuje za nelegálny. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na oznámenie súdu.
Pokuty prichádzajú v čase širšieho sporu medzi Moskvou a Googlom. Ruský úrad pre dohľad nad telekomunikáciami, informačnými technológiami a masmédiami Roskomnadzor v pondelok tiež varoval, že Moskva by mohla spomaliť prevádzku vyhľadávača v krajine, ak nevymaže obsah označený za zakázaný. V Google Russia nebol k zastihnutiu nikto, kto by sa k správe vyjadril, uviedla agentúra Reuters.
Spoločnosť Google podáva žalobu na ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor
Roskomnadzor v pondelok uviedol, že Google v plnej miere neplní povinnosti ohľadom toho, aby vylúčil z výsledkov vyhľadávača na ruskom území odkazy na internetové zdroje s informáciami v Rusku zakázanými. V priemere podľa úradu neodstraňuje 20 až 30 percent odkazov na zakázaný obsah, vrátane webov teroristických a extrémistických organizácií, stránok s detským pornom a internetových obchodov s omamnými látkami. Podľa denníka Kommersant Google neodstránil približne 5-tisíc zakázaných materiálov, z ktorých 3 500 obsahuje výzvy na extrémizmu.
Ruské úrady opakovane uložili spoločnosti Google pokutu za nedostatočné filtrovanie obsahu. V marci Google zaplatil pokutu vo výške troch miliónov rubľov a o mesiac neskôr spoločnosť naopak podala žalobu na Roskomnadzor ohľadom jeho požiadaviek.
Google dostal v Taliansku pokutu za zneužívanie dominantného postavenia
Google nie je jedinou firmou, na ktorú sa Roskomnadzor zameral. Twitter dostal pokuty za celkom 8,9 milióna rubľov za to, že odmietol vymazať informácie vyzývajúce k účasti maloletých na nezákonných akciách. Za podobný priestupok dostala pokutu 2,6 milióna rubľov tiež služba TikTok. Pokuty hrozia tiež Facebooku. Podľa agentúry Interfax by mohol Facebook dostať pokuty až za 32 miliónov rubľov.
Rusko tiež chystá zákon, ktorý pod hrozbou sankcií nariadi zahraničným IT firmám otvárať v krajine kancelárie. Moskva tak chce podľa agentúry Reuters získať väčšiu kontrolu nad veľkými technologickými spoločnosťami, posilniť dohľad nad internetovým obsahom a znížiť svoju závislosť na zahraničných podnikoch a iných krajinách.