Taliansky regulačný úrad vo štvrtok oznámil, že udelil spoločnosti Google pokutu 102 miliónov eur za zneužitie dominantného postavenia v prípade mobilného operačného systému Android a obchodu s aplikáciami Google Play.

„Prostredníctvom systému Android a obchodu s aplikáciami Google Play má Google dominantné postavenie, ktoré mu umožňuje kontrolovať spojenie aplikácií a konečných užívateľov,“ uviedol regulačný úrad vo vyhlásení a dodal, že takmer tri štvrtiny Talianov používajú inteligentné telefóny so systémom Android.

Google, Facebook, Twitter apps
Neprehliadnite

Googlu, Facebooku a Twitteru hrozia od Ruska pokuty za porušenie zákona

Podľa regulačného úradu Google neumožnil aplikácii JuicePass od spoločnosti Enel X, ktorá poskytuje služby v oblasti elektrických vozidiel (EV), využívať Android Auto. Neférovo tak obmedzoval jej používanie a uprednostňoval Mapy Google. Google nepovoľuje aplikáciu už dva roky, čo by mohlo ohroziť schopnosť Enel X budovať si užívateľskú základňu. Takýto prístup môže ovplyvniť vývoj elektronickej mobility v rozhodujúcej fáze s možnými negatívnymi vedľajšími účinkami na rozšírenie elektromobilov, domnieva sa úrad.

Enel X je divízia „elektronických riešení“ talianskej energetickej spoločnosti Enel a aplikácia Juice Pass umožňuje užívateľom nájsť nabíjacie stanice na mapách. Okrem pokuty regulačný úrad požiadal spoločnosť Google o sprístupnenie aplikácie JuicePass v rámci Android Auto. Google sa k pokute zatiaľ nevyjadril.