S odvolaním sa na návrh federálneho rozpočtu na rok 2020 a plánované obdobie rokov 2021-22 o tom vo štvrtok informovala agentúra Interfax.

Vládny projekt poskytnutia finančnej podpory verejnej akciovej spoločnosti Náučné vydavateľstvo „Veľká ruská encyklopédia“ bol zverejnený ešte 6. júla s avizovaným cieľom vytvoriť alternatívu pre Wikipédiu.

Ako pre Interfax uviedol redaktor BRE Sergej Kravec, projekt, ktorý sa začal 1. júla, by mal trvať 33 mesiacov s predpokladaným dokončením 1. apríla 2022. Okamžite po zverejnení správ o vytvorení BRE začali ruské médiá informovať, že vláda chce vytvoriť alternatívu k Wikipédii, píše Interfax.

Wikipédia, najznámejší encyklopedický portál na internete, sa totiž už neraz stal terčom kritiky zo strany ruských predstaviteľov pre svoju údajnú neakademickosť a nepresnosti.

Približne pred rokom navrhol v tejto súvislosti zástupca riaditeľa ruského federálneho úradu pre dohľad nad vzdelávaním a vedu (Rosobrnadzor) Alexandr Biserov, aby sa v Rusku Wikipédia zneprístupnila.

Predstavitelia Rosobrnadzoru vyzvali neskôr verejnosť a médiá, aby sa k tomuto vyhláseniu postavili ako k irónii. Špekulácie o zneprístupnení Wikipédie v súvislosti s plánmi na vytvorenie celonárodného encyklopedického portálu označila ruská vláda ešte v roku 2016 za nezmysel.