Proruská zločinecká kybernetická skupina zaútočila na rumunské vládne webové stránky v súvislosti s podporou Ukrajiny zo strany tohto balkánskeho štátu. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AFP.

Séria kybernetických útokov bola zameraná na „verejné inštitúcie a súkromné subjekty", uviedla vo svojom vyhlásení rumunská Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť.

Preťažené servery

Takzvané útoky „Distributed DoS", pri ktorých sa na webové stránky posiela viacero požiadaviek s cieľom preťažiť ich servery, vyradili na niekoľko minút z prevádzky viacero webových stránok vrátane internetových platforiem ministerstva obrany, pohraničnej polície a železníc.

Rumunský úrad pre kybernetickú bezpečnosť uviedol, že skupina s názvom Killnet zverejnila na sociálnej sieti Telegram správu, že útoky vykonala z dôvodu „rumunskej podpory pre Ukrajinu vo vojenskom konflikte s Ruskom".

Rumunská spravodajská služba (SRI) uviedla, že kybernetickí zločinci „využili zraniteľnosť" týchto webových stránok tým, že  „prevzali kontrolu nad zariadeniami prevádzkovanými mimo Rumunska", vysvetľuje AFP.

Útoky proti spojencom Ukrajiny

Zmienená inštitúcia ďalej oznámila, že skupina Killnet sa nedávno zamerala aj na oficiálne webové stránky Spojených štátov, Poľska, Česka, Estónska a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Spojené štáty a ich hlavní partneri v rámci spravodajskej aliancie Five Eyes minulý týždeň uviedli, že majú informácie varujúce pred rozsiahlymi ruskými kybernetickými útokmi namierenými proti spojencom Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

ČT24
Neprehliadnite

Portál televízie ČT24 má výpadok pre kybernetický útok