V Spojených štátoch sa v posledných dňoch vyhrocuje spor medzi Republikánsku stranou a bývalou hlavou štátu Donaldom Trumpom ohľadom využívania exprezidentovho mena na propagačné účely a výberu finančných príspevkov od drobných prispievateľov. Trump v pondelok vyzval svojich podporovateľov, aby nedávali peniaze tradičným republikánskym štruktúram, a aby namiesto toho podporili jeho vlastnú volebnú skupinu, ktorej cieľom je podporovať kandidátov podporujúcich Trumpov program.

Trumpovi právnici zaslali v piatok výzvu vnútroštátnemu výboru Republikánskej strany (RNC) a ďalším dvom kľúčovým straníckym organizáciám, aby prestali používať Trumpovo meno vo verejných kampaniach bez jeho dovolenia. Podľa exprezidentovho poradcu je Trump na voľné používanie svojho mena citlivý a vadí mu tiež to, že tri spomínané štruktúry Republikánskej strany podporujú kandidatúru niektorých zákonodarcov, ktorí sa tento rok pripojili na stranu demokratov pri prerokúvaní ústavnej žaloby, ktoré na exprezidenta mierila v spojitosti s januárovými nepokojmi v kapitole.

KK4 Valdosta - Americký prezident Donald Trump hovorí počas kampane pre republikánsku kandidátku do Senátu Kelly Loefflerovú 5. decembra 2020 vo Valdoste. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks at a campaign rally for Senate Republican candidates, Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and Sen. David Perdue, R-Ga., at Valdosta Regional Airport, Saturday, Dec. 5, 2020, in Valdosta, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump poskytol prvé rozhovory od konca mandátu, Twitter označil za nudný

Vedenie republikánov však v pondelok uviedlo, že exprezident je verejnou postavou a RNC a ďalšie preto budú jeho meno používať ďalej s ohľadom na slobodu politického prejavu garantovanú ústavou. Šéfka RNC Ronna McDanielová tiež uviedla, že ju Trump cez víkend potvrdil, že používanie svojho mena stranou v súčasnej forme podporuje.

Bývalý prezident však v noci na dnes nasadil odlišný tón. „Už žiadne peniaze RINOS," napísal s použitím skratky výrazu „Republicans in name only" (republikáni, ktorí si tak len hovoria), čo je pejoratívny termín používaný voči republikánom, ktorí podľa svojich oponentov príliš sympatizujú s politikou demokratov. „Len ubližujú Republikánskej strane a našej voličskej základni - nikdy nás nepovedú k veľkosti," pokračoval Trump a vyzval svojich priaznivcov, aby zasielali príspevky radšej jeho vlastnému politickému akčnému výboru (Super PAC) s názvom Zachráňte Ameriku, ktorý založil po prehratých voľbách.

Donald Trump po útoku na Kapitol vystúpil v Texase.
Neprehliadnite

Fox News a Trumpovi právnici čelia žalobe za tvrdenia o volebných podvodoch

Politické akčné výbory získali novú silu po rozhodnutí najvyššieho súdu z roku 2010, podľa ktorého sú predvolebné príspevky korporácií, súkromníkov i odborov výrazom slobody prejavu a nesmú byť obmedzované. Super PACS sú formálne nezávislé, ich prostredníctvom však môžu jednotlivci a akékoľvek záujmové skupiny neobmedzene investovať do televíznych a ďalších inzerátov podporujúcich určitej kandidátov.

Trump chce prostredníctvom prostriedkov získaných jeho Super PAC podporovať starostlivo vybranú skupinu lojálnych kandidátov do kongresových volieb v roku 2022. On i jeho blízki v minulosti hrozili republikánom, že ak sa v hlasovaní postavia proti Trumpovi, budú čeliť pri snahe o znovuzvolenie silným vyzývateľom zvnútra strany podporovaným Trumpom, ktorý má podľa prieskumov medzi republikánmi stále zásadný vplyv.

Tieto spory sa však týkajú predovšetkým takzvaných bezpečných kresiel, kde majú republikáni v podstate istú výhru. Trump sa aj napriek terajším sporom v minulosti zaviazal, že svojej strane pomôže v snahe poraziť demokratov v kongresových voľbách za dva roky. Tie sú často vnímané ako referendum o doterajšej vláde súčasnej hlavy štátu, ktorou je teraz demokrat Joe Biden.