Internetová populácia podľa dát IAB Monitora po dvoch mesiacoch poklesov znovu začala v apríli rásť. Zvýšenie počtu online užívateľov z 3,53 na 3,64 milióna reálnych užívateľov (RU), predstavuje rast 3,32 percenta.

Boj o miesto druhého najväčšieho publishera na Slovensku pokračuje

Medzimesačné rozdiely v reálnych užívateľoch (RU) boli v prvej desiatke slovenských online médií maximálne v jednotkách percent.

Najväčším prevádzkovateľom bol opäť Ringier, ktorý zaznamenal spomedzi ostatných publisherov najvyšší rast a dostal sa na úroveň 3,05 milióna reálnych užívateľov. Nasledoval Zoznam s 2,73 milióna RU, ktorý nahradil na druhej priečke mediálny dom News and Media Holding (NMH) s 2,67 milióna RU. Rozdiel medzi trhovým druhým a tretím miestom je pritom len niečo vyše 40-tisíc reálnych užívateľov.

Najväčší pokles zaznamenala MAFRA Slovakia s prepadom viac ako 3,1 percenta. Ostatné pozície v rebríčku zostali zachované z marca.

Top 10 publisherov, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor
Top 10 publishers, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor

Vývoj online trhu v počte zobrazení

V apríli rástol iba mediálny dom News and Media Holding, ktorý znova obhájil najvyšší počet pageviews (PV), keď oproti marcu presiahol hranicu 560 miliónov.

Udržiava si tak už výrazný náskok pred Ringier Axel Springer s 311 miliónmi PV, aj Zoznamom so 187 miliónmi PV. Najväčší pokles viac ako -17 percent zaznamenali OUR MEDIA a MAFRA. Ostatné top médiá klesali.

Počet zobrazení top 10 publisheri, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor
Počet zobrazení, top 10 publisherov, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor

Rástla Pluska aj Aktuality

Len tri weby sa v apríli tešili z vysokých nárastov v počtoch reálnych užívateľov. Zo spravodajských médií ide o web Aktuality.sk, ktorý si polepšil o 2,43 percenta, a o webový portál Pluska.sk, ktorého počty RU sa zvýšili o 2,24 percenta. Tretím portálom je Heureka.sk, ktorej počet reálnych užívateľov sa zvýšil o 2,1 percenta.

V prvej desiatke najúspešnejších webov však nastali dve zmeny. Tretie miesto v apríli obsadil web Pluska.sk, ktorý tak posunula spravodajský portál Sme.sk mimo najlepšiu trojicu. Prepad o niekoľko miest však zaznamenal web Hnonline.sk, ktorý v apríli skončil až na desiatom mieste.

Top 10 najlepších webov, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor

Video trh s poklesom aj v apríli

IAB Monitor sleduje tiež kategóriu videa na stránkach slovenských online médií.
Všetci prevádzkovatelia v tejto kategórii zaznamenali poklesy od 1 percenta až do 32 percent. Výnimkou bol iba stream Internet Mall, ktorý od marca pribudol v meraní a je na poslednom mieste.

Najväčší zásah a zároveň lídrom rebríčka zostala Pluska.sk, ktorá svojím video streamom prilákala 1,26 milióna reálnych užívateľov. Oproti marcu síce zaznamenala mierny pokles a v počte zobrazení videa, ale stále si drží obrovský náskok pred streamom Topky.sk.

Spravodajský web Hnonline zažil v apríli najväčší prepad vo video streame. V prípade počtu reálnych užívateľov ide o pokles o viac ako 32 percent a pri počte zobrazení videí až o 37 percent.

Výraznejšie straty je vidieť aj na streamoch Topky.sk (viac ako 34 percent), Joj.sk (viac ako 18 percent) či Noviny.sk (viac ako 21 percent).

Video stream - top 10 slovenských webov, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor
Videostream - najlepšie slovenské weby, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor
Videostream - najlepšie slovenské weby - apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor
Videostream - najlepšie slovenské weby, apríl 2022
Zdroj: IAB Monitor

Ďalšie dôležité správy

Seriál Horná Dolná
Neprehliadnite

Horná Dolná sa ocitla v súboji s Hranicou, do top 10 sa dostal aj film Schindlerov zoznam