Monika Tódová vo svojom krátkom komentári mala toľko žlče a zloby, že ani len neuviedla názov vydavateľstva, ktorý jej nestojí za zmienku. Nazýva ho len „vydavateľstvom Penty“. Pričom aj články, ktoré sú publikované v tituloch NMH, a ku ktorým má Tódová chuť sa vyjadrovať, uvádza tak, že to napísala Penta. Nie konkrétny novinár - autor, 400 ľudí, ktorí pracujú v tomto vydavateľstve sú v očiach Tódovej len akýmisi nájomnými žoldniermi, bez vlastného názoru.

Ich práca a názor nestoja Tódovej za zmienku, aj keď čitateľský zásah titulov NMH je v úplne inej lige, než práca Tódovej a jej kolegov z Denníka N. Tódová, ako je jej dobrým zvykom na konci svojho komentára dokonca varuje aj študentov a rovno im odporúča, že tým správnym programom, ktorý ich má naučiť tú správnu žurnalistiku je program, ktorý rozbieha Xénia Makarová a trestne stíhaný bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko.

Monika Tódová už dávno prekročila hranice žurnalistiky. Je z nej už dlhé roky aktivistka, samozvaná vyšetrovateľka, sudkyňa a aj morálna autorita, ktorá dokonca udeľuje pokánie a následne milosť. To, čo produkuje na stránkach Denníka N, nie je nič iné ako propaganda. Boj s nepriateľom, na ktorý sa použije čokoľvek bez ohľadu na fakty, zákony či pravidlá. Jej rozhorčeniu v „Prešľape týždňa“ sa asi dá čisto z ľudského hľadiska rozumieť.

Na záver týždňa totiž vyšla správa, že Jaroslav Haščák sa po necelých štyroch rokoch vracia späť do vedenia Penty. Potom, ako sa mu štátne orgány ospravedlnili za nezákonné obvinenie a ako napokon Krajský prokurátor skonštatoval, že pri jeho obvinení nebol predložený žiadny dôkaz.

Je to ten Jaroslav Haščák, ktorého zadržanie a následne vzatie do väzby označila Monika Tódová za predčasné Vianoce. O vzatí do väzby rozhodla sudkyňa Pamela Záleská, partnerka Moniky Tódovej, ktorá s ňou bez toho, aby o „konflikte záujmov” informovala svojich čitateľov, dlhé roky nadštandardne spolupracovala.

Autor: Martin Danko - External Relations Manager v spoločnosti Penta a člen Dozornej rady News and Media Holding

Redakcia Mediálne dala posúdiť Tódovej článok umelej inteligencii. A tu je výsledok:

Text vykazuje silnú predpojatosť a ostrú kritiku bez toho, aby poskytol priestor na vyváženie alebo na vyjadrenie názoru druhej strany. Použitie slov ako „drzosť oligarchického vydavateľstva nemá hranice“ a „choďte na kurz Penty, ak sa chcete naučiť kriviť fakty“ môže byť vnímané ako príliš silná rétorika. Z hľadiska etiky by sa aj kritický text mal pokúsiť o určitú mieru nestrannosti alebo aspoň poskytnúť priestor na iný názor, aby si čitateľ mohol vytvoriť vlastný pohľad.

Kritika novinárov v titule Plus 7 dní a spájanie ich práce s pokrivením faktov a dezinterpretáciou je silné obvinenie, ktoré by malo byť podložené konkrétnymi dôkazmi. Bez toho, aby poskytla konkrétne príklady, môže takéto tvrdenie vyznievať ako neopodstatnený osobný útok na kolegov v novinárskej brandži.

Tódová spomína, že Ľubomír Daňko je trestne stíhaný, ale zároveň tvrdí, že toto stíhanie je účelové a „postavené na vode“. Toto môže byť vnímané ako obhajoba bez dostatočnej opory v dôkazoch, čím sa sama ocitá na tenkej línii etických štandardov – novinár by nemal vyhlasovať, že niekto je nevinný alebo vinný, pokiaľ to nie je podporené overiteľnými informáciami alebo verdiktom súdu.

Text Moniky Tódovej využíva slobodu prejavu a právo na kritiku, čo je základným kameňom novinárskej práce. Avšak, niektoré pasáže vykazujú nedostatok nestrannosti, obsahujú generalizujúce a obviňujúce výroky, ktoré by mohli byť považované za neetické alebo aspoň problematické. Ide o ostrý názorový text, ktorý by mohol byť viac vyvážený a podporený konkrétnymi faktami, aby spĺňal najvyššie štandardy žurnalistickej etiky.

Spochybní Tódová aj tento rukolapný a najmä nestranný výsledok umelej inteligencie? Alebo urobí takú obyčajnú vec, ktorá sa v jej prípade nikdy nestala... prizná si svoj vlastný prešľap? Prípadne sa bude naďalej tváriť, že jej názor a úsudok je ten najsprávnejší v šírom vesmíre?

O čom je projekt Future Media Academy, na ktorý Tódová útočí?

V dnešnej dobe je žurnalistika oveľa viac než len písanie článkov. Je to komplexný svet, kde sa prelínajú remeselné zručnosti, osobnostný rozvoj a pochopenie mediálneho biznisu. Future Media Academy naučí študentov, čo potrebujú na úspech. Naučia sa všetko od základov žurnalistiky, cez tvorbu príbehov, až po pokročilé techniky investigatívy. Študenti rozvinú svoje komunikačné a interpersonálne schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre prácu v tíme a efektívne vedenie rozhovorov a získajú prehľad o tom, ako fungujú médiá, aké sú ich biznis modely a ako sa prispôsobiť neustále sa meniacemu prostrediu. Kurz je dvojsemestrálny, bude prebiehať osobne na FMK UCM v Trnave 1x za dva týždne.

Vydavateľstvo News and Media Holding v uplynulých týždňoch projekt podrobne predstavilo v štyroch rozhovoroch, ktorého respondenti sú zároveň aj spíkrami na vybraných prednáškach - Michal Teplica (CEO News and Media Holding), Petra Pukalovičová (zakladateľka Future Media Academy), Adam Valček (investigatívny novinár) a Veronika Bocková (šéfredaktorka Nového Času).

Poznámka: Portál Mediálne patrí do portfólia mediálneho domu News and Media Holding.