Predtým, než miliardár Elon Musk kúpil internetovú firmu Twitter, objavovali sa na rovnomennej sociálnej sieti urážky Afroameričanov v priemere viac ako tisíckrát denne. Teraz sa ich počet takmer zoštvornásobil. Podľa amerických výskumníkov to ukazuje, že sa od nástupu Muska do vedenia spoločnosti prudko zvýšil rozsah problematického obsahu a predtým zakázaných účtov, uviedol denník The New York Times (NYT). Musk ale dnes reagoval, že je to práve naopak.
Zvýšenie nenávisti
Ako ďalší príklad slúžia urážky voči komunite LGBT+. Pred Muskovou kúpou sa na Twitteri objavili v priemere 2 500-krát denne, teraz je to takmer 4 000-krát. Počet antisemitských príspevkov vzrástol o viac ako 61 percent. Tieto zistenia poskytujú doposiaľ najkomplexnejší obrázok o tom, ako sa konverzácia na Twitteri zmenila od doby, keď Musk koncom októbra dokončil transakciu za 44 miliárd dolárov.
Posun v tom, ako sa používatelia Twitteru vyjadrujú, je len vyvrcholením zmien, ktoré Musk zaviedol. Vrátili sa niektoré účty, ktoré twitter predtým pravidelne odstraňoval – napríklad tie, ktoré sa identifikujú ako súčasť teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Účty spojené s konšpiračným hnutím QAnon si zase novo zaplatili overený status, ktorý im dodáva punc legitimity.
Tieto zmeny sú podľa výskumníkov alarmujúce. Uviedli, že nikdy predtým nezaznamenali taký prudký nárast nenávistných prejavov, problematického obsahu a predtým zakázaných účtov v tak krátkom období na jednej z najviac používaných sociálnych sietí.
Sloboda prejavu
Musk predtým uviedol, že je „zástancom slobody prejavu" a verí v neobmedzenú diskusiu na internete. Rýchlo pristúpil k revízii praktík Twitteru a umožnil návrat bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý bol predtým vylúčený za tweety, ktoré mohli podnecovať násilie. Minulý týždeň Musk navrhol rozsiahlu amnestiu pre účty, ktoré predchádzajúce vedenie firmy pozastavilo. A v utorok ukončil vymáhanie opatrení proti dezinformáciám o chorobe covid-19.
Musk ale odmieta tvrdenie, že sa pod jeho dohľadom zvýšil počet nenávistných prejavov. Na Twitteri dnes zverejnil na graf, ktorý podľa neho ukazuje, že stále klesajú, a to aj napriek výraznému nárastu užívateľov. Nepovedal ale, ako počty nenávistných prejavov meria.
Zmeny v obsahu Twitteru majú nielen spoločenské dôsledky, ale ovplyvňujú aj hospodársky výsledok spoločnosti. Inzerenti, ktorí zaisťujú asi 90 percent príjmov internetovej firmy, znížili svoje výdavky na platformu, pretože čakajú, ako sa jej bude dariť. Niektorí z nich uviedli, že sa obávajú zníženej kvality diskusií.
Pravidlá pre nenávistné prejavy
Nárast nenávistných prejavov či antisemitských príspevkov podľa výskumníkov začal ešte predtým, ako Musk uvoľnil pravidlá pre obsah. To podľa nich naznačuje, že by ich ešte mohlo pribudnúť.
Pokiaľ k tomu dôjde, nie je jasné, či bude mať Musk zavedené pravidlá pre riešenie nenávistných prejavov. Nie je tiež zrejmé, či má Twitter v súčasnosti zamestnancov, ktorí by moderovanie stíhali. Musk minulý mesiac prepustil, vyhodil alebo prijal výpovede viac ako polovice zamestnancov spoločnosti.
Antisemitské tweety
Nezisková organizácia Anti-Defamation League (Liga proti hanobeniu), ktorá Twitteru pravidelne podáva hlásenia o antisemitských tweetoch a sleduje, ktoré príspevky sú odstraňované, uviedla, že spoločnosť zo 60 percent nahlásených tweetov prijala opatrenia iba v polovici prípadov.
„Poradili sme Muskovi, že Twitter by mal nielen zachovať pravidlá, ktoré má už roky, ale mal by na ne vyčleniť prostriedky," uviedla viceprezidentka tejto organizácie Yael Eisenstatová, ktorá sa s Muskom stretla minulý mesiac. Podľa nej sa nezdalo, že by Musk mal záujem dbať na rady skupín, ktoré sa zaoberajú ochranou ľudských práv. „Miesto toho dodal odvahu rasistom, homofóbom a antisemitom," dodala.