Amsterdam na jar začne odstrašujúcu kampaň, vďaka ktorej chce bojovať proti turistom, ktorí do holandskej metropoly cestujú za alkoholom, drogami a sexom. Zahraničných výtržníkov sa chce zbaviť pomocou cielenej reklamy a nových obmedzení. Informoval o tom denník The Times, podľa ktorého sa mesto najprv zameria na britských cestovateľov, ktorých považuje za hlavnú hrozbu pre pokoj a pohodu v uliciach a na kanáloch zo 17. a 18. storočia.
Cielená digitálna kampaň
Amsterdamskí radní uviedli, že pôjde o „cielenú digitálnu kampaň odradzajúcu zahraničných návštevníkov, ktorí do Amsterdamu prichádzajú iba za alkoholom, drogami a sexom".
„Je potrebné prijať opatrenia, aby sme zabránili nepríjemnostiam a preľudneniu. Amsterdam je svetové mesto a ruch a život k tomu patrí, ale aby sme ho udržali nažive, musíme zvoliť obmedzenie namiesto nezodpovedného rastu," uviedol zástupca amsterdamského starostu Sofyan Mbarki, ktorý má na starosti opatrenia v oblasti cestovného ruchu.
Amsterdamské coffeeshopy sú magnetom pre hlasné rozlúčky so slobodou. Opité či zdrogované skupinky mladých mužov chodia do slávnej mestskej štvrte červených lampášov, ktorá je preslávená svojimi nevestincami s prostitútkami za výkladmi, čo sa príliš nepáči miestnym obyvateľom. Radní sa preto obávajú, že sa z centra stala pohoršujúca turistická atrakcia, ktorá má ďaleko k romantickej minulosti prístavného mesta.
Zameranie sa na britských turistov
Kampaň s názvom „držte sa ďalej" sa spočiatku zameria na britských turistov. Pokiaľ bude úspešná, mesto ju zacieli aj na potenciálnych výtržníkov z iných krajín.
Mbarki na začiatku týždňa predstavil rad opatrení, vrátane zákazu fajčenia marihuany v uliciach v centre mesta, zníženie počtu rozlúčok so slobodou a večierkov alebo obmedzenie plavieb po rieke. Plánuje sa tiež premiestnenie asi stovky nevestincov zo štvrte Wallen neďaleko amsterdamskej hlavnej stanice. Mestská rada tiež skúma, či by šlo zakázať predaj hašiša a marihuany po 16. hodine od štvrtka do nedele.
Mbarkiho plán si kladie za dlhodobý cieľ udržať turistický ruch pod hranicou desiatich miliónov prenocovaní ročne; ich počet sa takmer zdvojnásobil z 5,3 milióna v roku 2010.
Obmedzenie lacnejších hotelov
Jedným z dlhodobých mestských projektov, pokiaľ sa podarí prekonať právne problémy, je obmedzenie počtu lacnejších hotelov a prázdninových prenájmov cez Airbnb. Hotely „strednej kvality" by v prípade schválenia boli podporované dotáciami na prestavbu priestorov na byty alebo kancelárie. Rada chce tiež rokovať s pohostinským sektorom o dohode, ktorá stanovuje maximálny počet lôžok v meste.
Skutočným cieľom je dostať Amsterdam z trhu s lacnými zájazdmi za večierky, ktoré do mestskej ekonomiky vracajú len málo, ale vytvárajú nepríjemnosti. „Chceme sa zbaviť komerčných večierkov, ktoré zarábajú na vulgárnej turistickej zábave v už aj tak obmedzenom verejnom priestore v centre mesta: zábave, ktorá neberie žiadny ohľad na obyvateľov Amsterdamu, ktorí v meste žijú alebo pracujú," povedal Mbarki.