Povinnosť vyradiť Hlavné správy zo zoznamu konšpiračných webov vydal bratislavský okresný súd prostredníctvom neodkladného opatrenia. V samotnej veci však ešte bude rozhodovať.

Dovtedy ale Hlavné správy nemôžu figurovať v zozname. Ten vznikol v rámci osvetového projektu Konšpirátori.sk, ktorý upozorňuje na portály šíriace účelové dezinformácie. Momentálne je v zozname vyše 160 webov.

Súčasťou projektu je nástroj pre vydavateľov, ktorým tieto weby môžu odstrihnúť od reklamných príjmov. Stránkay totiž ako štandardné portály inkasujú podiel na tržbách z obsahových sietí ako Google Display Network.

„Akcionár“ Kočner 

Vydavateľ Hlavných správ, spoločnosť Heuréka Evolution, ktorej majiteľom je šéfredaktor portálu Róbert Sopko, sa na súd obracal opakovane. Čiastočne uspel až tentoraz.

Prevádzkovateľ webu Konšpirátori.sk je naďalej presvedčený, že Hlavné správy do zoznamu patria. „Rozhodnutie o neodkladnom opatrení považujeme za neprimerané zasahovanie do slobody prejavu a toto právo sme odhodlaní brániť na súde,“ hovorí Ján Urbančík, predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk, ktoré prevádzkuje projekt.

„Dúfame, že súd čo najskôr vytýči pojednávanie, aby sme mohli vyvrátiť manipulácie, ktorými vydavateľ Hlavných správ spolu s jeho advokátskou kanceláriou balamutia súdy,“ dodal.

Odborná komisia 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa