Spoločnosti Twitter, Google a Facebook môžu dostať pokutu od ruskej vlády z dôvodu nerešpektovania zákona o odstraňovaní nevhodného obsahu, informovala v stredu agentúra TASS.

Spoločnostiam Google a Facebook hrozia pokuty vo výške 20 miliónov rubľov (223-tisíc eur) a sociálnej sieti Twitter pokuta vo výške 24 miliónov rubľov (267-tisíc eur).

,,Na súd bolo doručených päť sťažností na spoločnosti Google a Facebook v súvislosti s porušením ruského zákona. Na firmu Twitter bolo doručených šesť sťažností. V súvislosti s každou sťažnosťou môžu spoločnosti dostať pokuty až vo výške 4 miliónov rubľov," uviedol pre agentúru TASS nemenový zdroj z moskovského súdu. Dátum súdneho konania zatiaľ nebol stanovený.

WA 11 Dalton - Končiaci americký prezident Donald Trump reční na predvolenom zhromaždení v Daltone v štáte Georgia, kde sa v utorok 5. januára 2021 rozhoduje o zvyšných dvoch kreslách v Senáte USA. FOTO TASR/AP 


President Donald Trump speaks during a campaign rally for Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and David Perdue at Dalton Regional Airport, Monday, Jan. 4, 2021, in Dalton, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump spustil stránku na zdieľanie svojich príspevkov

Od februára začal v Rusku platiť zákon, ktorý zaväzuje sociálne siete vyhľadávať a blokovať informácie o úradmi nepovolených zhromaždeniach. Ešte v januári začal platiť zákon, podľa ktorého sociálnym sieťam hrozia vysoké pokuty - od niekoľko stotisíc do niekoľko miliónov rubľov -, ak odmietnu vymazať informácie zakázané v Rusku.

Začiatkom apríla ruský súd nariadil spoločnosti Twitter zaplatiť pokutu vo výške takmer 9 miliónov eur za to, že odmietla vymazať obsah, ktorý podnecoval k účasti na úradmi nepovolených zhromaždeniach. Twitter sa proti rozhodnutiu ruského súdu odvolal. Sociálna sieť TikTok musí z rovnakého dôvodu zaplatiť 2,6 milióna rubľov (29-tisíc eur), uvádza agentúra TASS.