Bývalá zamestnankyňa Facebooku Frances Haugenová počas vypočutia v Senáte amerického Kongresu povedala, že vedenie Facebooku vie, ako urobiť produkty spoločnosti bezpečnejšími, ale nerobí to, pretože uprednostňuje zisk.

Haugenová (37), ktorá pracovala ako produktová manažérka, poznamenala, že najprv verila, že Facebook môže v ľuďoch prebudiť to najlepšie, ale postupne dospela k záveru, že produkty firmy poškodzujú deti, rozdeľujú spoločnosť a oslabujú demokraciu.

Haugenová predtým v nedeľu priznala, že stojí za únikom dokumentov, ktoré boli základom pre sériu investigatívnych článkov denníka The Wall Street Journal (WSJ).

Dilema „ľudia alebo zisk“ neexistuje

„Som dnes tu, pretože sa domnievam, že produkty Facebooku poškodzujú deti, podnecujú k rozdeľovaniu, oslabujú našu demokraciu a oveľa viac,“ vyhlásila Haugenová, ktorá pre Facebook pracovala ako hlavná produktová manažérka v tíme, ktorý sa venoval dezinformáciám.

Doplnila, že lídri Facebooku vedia, ako urobiť produkty spoločnosti bezpečnejšími, ale „neurobia to“.

„Namiesto ľudí uprednostnili svoje obrovské zisky,“ povedala.

Neprehliadnite

R. Barca v Pokeci o komunikácii: „Nechcel by som, aby Facebook mazal klamstvá sám a bez dôvodu“

Haugenová, ktorá predtým pracovala aj pre Google, Pinterest a Yelp, poznamenala, že Facebook sa opakovane stretával s tým, či uprednostniť zisky či bezpečnosť užívateľov.

„Facebook pravidelne tieto konflikty riešil v prospech svojich ziskov,“ povedala a dodala, že riešením je dohľad Kongresu.

„Facebook bude naďalej robiť rozhodnutia proti spoločnému dobru, ak bude ponechaný sám (bez dohľadu),“ spresnila.

Návyková sieť

Demokratický senátor Richard Blumenthal, ktorý predsedá senátnemu podvýboru pre ochranu spotrebiteľa, poznamenal, že produkty Facebooku sú návykové ako cigarety.

Dodal, že technologické giganty teraz čelia „okamihu pravdy“, podobne ako v minulosti tabakové koncerny.

Vyzval šéfa Facebooku, aby pred Senátom vypovedal a aby Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Federálna obchodná komisia (FTC) postup Facebooku vyšetrili.

„Obeťami sú naše deti. Tínedžeri sa dnes pozerajú do zrkadla, pociťujú pochybnosti a pripadajú si neisto. Do zrkadla by sa mal pozrieť Mark Zuckerberg,“ povedal Blumenthal s tým, že šéf Facebooku sa namiesto toho plaví na plachetnici.

Hoci v Kongrese v poslednej dobe dochádza k medzistraníckej zhode veľmi zriedka, názor, že Facebook potrebuje veľkú zmenu, vyjadrili demokrati aj republikáni, píše agentúra Reuters.

Selfie
Neprehliadnite

Podľa štúdie je Instagram škodlivý na psychiku mladých, Facebook sa snaží upokojiť kritikov

Republikánska senátorka Marsha Blackburnová poznamenala, že Facebook prižmúril oči nad používateľmi, ktorým bolo menej ako 13 rokov.

„Je evidentné, že Facebook dáva prednosť zisku miesto blahobytu detí a všetkých užívateľov,“ povedala.

Štvavé algoritmy

Haugenová v nedeľňajšom rozhovore v relácii 60 Minutes obvinila Facebook, že opakovane uprednostňoval zisk namiesto toho, aby zakročil proti prejavom nenávisti a dezinformáciám.

V septembri WSJ informoval o tom, že Facebook disponuje štúdiami, podľa ktorých používanie sociálnej siete Instagram vedie u niektorých dospievajúcich k psychickým problémom, zníženému sebavedomiu, poruchám príjmu potravy či samovražedným myšlienkam.

Články vo WSJ tiež poukázali na to, že spoločnosť zaviedla zmeny algoritmov, ktoré prispeli k väčšej polarizácii na internete, a že nepodnikla kroky, ktoré by znížili nedôveru k vakcínam proti covidu-19.

Hovorca Facebooku Kevin McAlister v e -maili pred utorkovým vypočutím uviedol, že spoločnosť považuje ochranu svojej komunity za dôležitejšiu ako maximalizáciu zisku.

Podľa neho uniknuté dokumenty nepreukazujú, že Instagram je pre dospievajúce dievčatá toxický.

Laissez-faire

Facebook, podobne ako ďalšie technologické giganty Google, Amazon a Apple, je pri svojej činnosti len minimálne regulovaný nariadeniami amerických úradov.

Demokratická strany i republikáni už predložili viacero súvisiacich legislatívnych návrhov napríklad v oblasti ochrany osobných údajov a mládeže. Presadenie týchto zmien na pôde polarizovaného Kongresu je však náročné.

Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová v utorok členom Senátu USA povedala, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti.
Zdroj: Profimedia
Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová v utorok členom Senátu USA povedala, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti.

 

Hoax Facebook
Neprehliadnite

Facebook posilnil opatrenia proti hoaxom o covide a vakcínach