Bývalý americký prezident Donald Trump spustil novú webovú stránku, ktorá mu má pomôcť zostať v kontakte s podporovateľmi. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA. Trumpov úrad oznámil spustenie webu 45office.com vo vyhlásení v pondelok večer, uviedol americký spravodajský portál The Hill.

Web tiež obsahuje krátky súhrn o tom, ako Trump a bývalá prvá dáma Melania Trumpová trávili čas v Bielom dome. Trumpov web vznikol v období, keď má exprezident ešte stále zablokované účty na veľkých sociálnych sieťach, napríklad na Twitteri a Facebooku, ktoré k tomuto kroku pristúpili po útoku na sídlo amerického Kongresu (Kapitol) vo Washingtone zo 6. januára.

WA 4 Orlando - Bývalý americký prezident Donald Trump počas svojho prvého vystúpenia po odchode z Bieleho domu na výročnej Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Orlande v nedeľu 28. februára 2021. FOTO TASR/AP 


Former President Donald Trump speaks at the Conservative Political Action Conference (CPAC), Sunday, Feb. 28, 2021, in Orlando, Fla. (AP Photo/John Raoux)
Neprehliadnite

Donald Trump pripravuje návrat na sociálne siete s novou platformou

Počas útoku dav Trumpových podporovateľov vtrhol do budovy Kongresu, keď tam práve obe komory definitívne potvrdzovali volebné víťazstvo Trumpovho súpera v novembrových prezidentských voľbách Joea Bidena. Rozvášnení ľudia rozbíjali okná, preliezali cez múry a donútili políciu evakuovať zákonodarcov. Toto obliehanie Kongresu sa skončilo smrťou piatich ľudí vrátane policajta.

Mnoho kritikov pripísalo aspoň čiastočnú zodpovednosť za vzburu Trumpovej rétorike o prezidentských voľbách. Opakovane šíril nepravdivé tvrdenia, že voľby mu ukradli, a na zhromaždení krátko pred útokom svojim priaznivcom povedal, aby pochodovali na Kapitol. Vyhlásil, že „musia ukázať svoju silu".

EBE 11 Washington - Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA jeho protivníka z Demokratickej strany Joea Bidena. Na snímke americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie po videokonferenčnom hovore s príslušníkmi armády na Deň vďakyvzdania 26. novembra 2020 v Bielom dome vo Washingtone. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks with reporters after participating in a video teleconference call with members of t
Neprehliadnite

Republikáni sú v spore s Trumpom čo sa týka používania jeho mena

Dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov, spustila o týždeň neskôr ústavnú žalobu (impeachment) voči Trumpovi pre obvinenia, že podnecoval k vzbure. Stal sa tak jediným prezidentom USA, ktorého obžalovali viac než raz. Neskôr vo februári ho Senát, ktorý v takomto prípade funguje ako súd, zbavil obvinení, že prispel k útoku na Kongres.