Nemecká stanica Deutsche Welle (DW), americká rozhlasová stanica Hlas Ameriky (VOA) a paneurópska televízia Euronews dostali od Tureckej rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (RTÜK) tri dni na to, aby si u nej zažiadali o licenciu. Ak tak neurobí, hrozí im súdne zablokovanie ich webových stránok v Turecku. Informujú o tom dnes miestne opozičné médiá. Lehota sa počíta od pondelka.

O licenciu žiadať nebudú

DW a VOA už uviedli, že o licenciu v štátnej RTÜK žiadať nebudú. Považujú to totiž za snahu tamojšej vlády mať možnosť cenzurovať ich spravodajstvo. Podľa zákona z roku 2019 musí organizácia prevádzkujúca v Turecku internetové stránky mať licenciu od RTÜK, ktorá potom monitoruje ich web a môže vyzvať na odstránenie podľa nej nevhodného obsahu.

„Tento krok by dal tureckým úradom príležitosť zablokovať spravodajstvo, ak by sme na žiadosť rady nezmazali správy kritické voči vláde. Otvorila by sa tak možnosť cenzúry," uviedol generálny riaditeľ DW Peter Limbourg. Dodal, že sa budú brániť na tureckých súdoch.

„Nezávislá žurnalistika Hlasu Ameriky nemôže byť podriadená žiadnej vládnej kontrole," komentovala požiadavka úradujúca šéfka VOA Yolanda Lópezová.

Potlačenie slobody tlače

O hrozbe zablokovania webových stránok troch zahraničných staníc informoval už 9. februára na twitteri jeden z členov RTÜK Ilhan Taşçi, ktorý je členom opozičnej Ľudovej republikánskej strany (CHP). Členov RTÜK volí turecký parlament, v ktorom má ale väčšinu vládna strana so svojim menším spojencom.

„Hlavným cieľom je potlačiť slobodu tlače. Chcú umlčať médiá, ktoré by ich mohli kritizovať," napísal Taşçi na twitteri. Pokiaľ stanice o licenciu nepožiadajú, RTÜK požiada súd o zablokovanie ich webov, dodal podľa serveru Duvar.

Internetové platformy sú pod prísnym dohľadom RTÜK od augusta 2019, kedy začal platiť zákon o dohľade nad sociálnymi sieťami. Ten okrem iného nariaďuje, aby veľké zahraničné sociálne platformy s viac ako miliónom denných užívateľov mali v krajine miestne zastúpenie.

Stanice, ktoré majú v krajine rozhlasové či televízne vysielanie alebo prevádzkujú web, musia žiadať o licenciu RTÜK. Musí potom tiež na výzvu tureckej rady odstrániť obsah, ktorý táto rada označí za nevhodný.

Twitter po prvý raz označil Trumpove príspevky ako problematické
Neprehliadnite

Králi internetu zaplatia. Twitter a Meta dostali v Rusku pokuty za zakázaný obsah