Biologické laboratórium Oxfordskej univerzity, kde sa robil výskum choroby Covid-19, sa stal terčom kybernetického útoku. Panujú obavy, že sa skupina hackerov pokúsi predať výsledky výskumu záujemcovi, ktorý ponúkne najvyššiu cenu. Informoval o tom vo štvrtok denník The Telegraph.

Hackerské útok, ktorý sa odohral zrejme v polovici februára, cielil na oddelenie štrukturálne biológie, ktoré vykonáva výskum Covidu-19. Prípad teraz vyšetruje národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť, ktoré je súčasťou spravodajskej služby GCHQ. ,,Problém sme zaznamenali a zabránili jeho šíreniu, teraz ho ďalej vyšetrujeme," citoval denník hovorcu Oxfordskej univerzity.

hacker
Neprehliadnite

Za kyberútokmi na francúzske nemocnice stojí mafia

Podľa zdrojov z bezpečnostnej komunity, na ktoré The Telegraph odkazuje, nie je jasné, kto za útokom stál. Pravdepodobne však ide o kriminálnu skupinu, ktorá však mohla mať väzby na štátneho aktéra. Nie je ani jasné, či bolo cieľom útoku výskum prekaziť, či naopak ukradnúť dáta s jeho výsledkami. Oslovený expert na kybernetickú bezpečnosť Alan Woodward sa však prikláňa k druhej možnosti.

Napadnuté laboratórium Oxfordskej univerzity podľa magazínu Forbes nebolo to, ktoré spolu s farmaceutickou firmou AstraZeneca vyvinulo vakcínu proti Covidu-19. Pracovalo však na výskume koronavírusových buniek, ktorý je zásadný pre tvorbu ďalších možných covidových vakcín. Interpol vlani varoval, že zločinecké skupiny budú pravdepodobne cieliť svoje hackerské útoky na výskum Covidu-19 a aj na vývoj vakcín.