Za nedávnou vlnou kybernetických útokov na francúzske nemocnice stoja mafiánske organizácie, ktoré často pochádzajú z východnej Európy, a nie aktéri napojení na cudzie štáty. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok vyhlásil francúzsky minister pre digitálne technológie Cedric O.

„Pokiaľ ide o nemocnice, so všetkou pravdepodobnosťou za tým nie sú zahraničné mocnosti, ale skôr organizácia mafiánskeho strihu - často sídliaca vo východnej Európe, ale nielen tam - ktoré sa snažia získať peniaze," povedal minister v televízii France 2. Podobné zločinecké organizácie podľa neho chcú zarobiť predovšetkým prostredníctvom takzvaného ransomwaru, teda softvéru, ktorý zablokuje napadnutý počítač a požaduje platbu pod hrozbou zneprístupnenia dát na jeho disku.

KK11 Portage - Na archívnej snímke z 11. decembra 2020 nápis spoločnosti Pfizer v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer v Kalamazoo, americkom štáte Michigen. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.   Nové varia
Neprehliadnite

Hackeri z KĽDR sa pokúsili preniknúť do systému firmy Pfizer

Podľa Cedrica O sa teraz situácia vo francúzskych nemocniciach po sérii kyberútokov zo začiatku roka stabilizovala, v nemocniciach v mestách Dax a Villefranche-sur-Saône sa však naďalej personál musí spoliehať na ceruzku a papier, pretože tamojšie počítačové systémy po útokoch stále nefungujú.

Prezident Emmanuel Macron vo februári navrhol investovať viac peňazí do posilnenia kybernetickej obrany Francúzska. Tamojšie úrady informovali, že sa hackeri nabúravali do systémov francúzskych organizácií posledné tri roky s pomocou monitorovacieho softvéru vyvíjaného spoločnosťou Centreon. Francúzsky výrobca karavanov Trigano a výrobca lodí Beneteau tento mesiac takisto oznámili, že sa stali obeťou kybernetických útokov.