Súd v Barme kontrolovanej po prevrate armádou dnes (12. novembra) uložil jedenásťročný trest americkému novinárovi Dannymu Fensterovi.

Je vinný

Uznali ho vinným z niekoľkých trestných činov, vrátane podnecovania k vzbure kvôli údajnému šíreniu nepravdivých či buričských informácií. S odvolaním na Fensterového právneho zástupcu o tom informovala agentúra AP.

JB 12 Archív - Na archívnej snímke americký novinár Danny Fenster v septembri 2019 v poľskom Krakove. V mjanmarskom Rangúne sa vo štvrtok 1. júla 2021 začne proces s americkým novinárom Dannym Fensterom obvineným z podpory disentu voči mjanmarskej armáde. Proti prevratu v Mjanmarsku niekoľko týždňov prebiehali masové demonštrácie. Protestujúci žiadali návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, kt
Neprehliadnite

Novinára z USA obvinili z terorizmu a poburovania, hrozí mu vysoký trest

Tridsaťsedem ročného šéfredaktora nezávislého spravodajského servera Frontier Myanmar zatkli v Barme v máji tohto roka, keď sa pokúsil odísť z krajiny. Súd ho uznal vinným aj z kontaktu s nezákonnými organizáciami a porušovania vízových nariadení.

Čelí ďalším dvom obžalobám

Fenster zároveň v inom súde čelí dvom ďalším bodom obžaloby, a to mimo iného za údajné porušenie protiteroristického zákona. V oboch prípadoch podľa agentúry Reuters hrozí až dvadsaťročné väzenie.

Barmská armáda 1. februára tohto roka vykonala prevrat. Pri následnom potlačovaní protestov zomrelo cez 1 200 civilistov a ďalšie tisíce ľudí vrátane novinárov skončili za mrežami, udáva barmská Asociácia na pomoc politickým väzňom.

Acapulco
Neprehliadnite

Žurnalista? Rizikový job, v Mexiku zavraždili druhého novinára za týždeň