Austrálsky úrad pre hospodársku súťaž začal vyšetrovanie majiteľa Facebooku spoločnosti Meta kvôli údajne podvodným alebo zavádzajúcim reklamám na kryptomeny. Americké spoločnosti hrozia finančné a iné postihy, uviedol spravodajský web BBC.

Klamlivé správanie

Americký technologický gigant sa podľa úradu dopustil „falošného, ​​zavádzajúceho alebo klamlivého správania" tým, že vedome povoľoval reklamy na falošné kryptomeny. Reklamy pracovali s podvrhnutými odporúčaniami známych austrálskych osobností, ktoré mohli používateľov ľahšie prinútiť im uveriť. Podľa úradu algoritmy firmy reklamy používateľom, u ktorých bola vysoká pravdepodobnosť, že ich ovplyvní.

Užívateľovi sa pri prezeraní facebooku ponúkol falošný článok z médií obsahujúci citácie verejných osobností podporujúcich kryptomenu alebo schému zarábania peňazí. Následne bol vyzvaný na registráciu a na poslanie peňazí, o ktoré potom prišiel. Úradu je známy aj prípad človeka, ktorý takto stratil viac ako 650 000 austrálskych dolárov.

Nepodnikli žiadne kroky

„Meta si údajne bola vedomá toho, že sa na facebooku zobrazovali podvodné reklamy na kryptomeny propagované celebritami, ale nepodnikli dostatočné kroky na vyriešenie problému," uviedla austrálska Komisia pre hospodársku súťaž a spotrebiteľov (ACCC).

Tvorcovia podvodných reklám si požičali na príklad identitu bývalého premiéra Nového Južného Walesu Mikea Bairda, prominentného televízneho moderátora Davida Kocha alebo milionárskeho podnikateľa Dicka Smitha.

Meta sa k obvineniam zatiaľ nevyjadrila. Predtým ale uvádzala, že podvodníci u nej nemajú miesto.

Ďalšie dôležité správy

Instagram, Facebook a WhatsApp.
Neprehliadnite

Rusko zablokovalo Instagram, používatelia našli dieru v systéme