Americká spoločnosť Meta, prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook, oznámila, že zablokovala niekoľko falošných profilov a hacknutých účtov prepojených na Rusko. Tie podľa nej zdieľali dezinformácie ohľadom situácie na Ukrajine, informovala v pondelok agentúra AFP.

Umelé profily

Proruské skupiny ,,prevádzkovali webové stránky, ktoré sa vydávali za nezávislé spravodajské subjekty na platformách Facebook, Instagram, Twitter a Youtube", oznámila spoločnosť Meta. V niektorých prípadoch ,,používali profilové fotky, ktoré boli pravdepodobne vytvorené umelou inteligenciou", informovala americká spoločnosť.

Osoby, ktoré stoja za touto činnosťou, sú zrejme napojené na mediálne organizácie NewsFront a SouthFront. Na tie USA uvalili sankcie za pokus o ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2020.

Ochrana účtov

Spoločnosť Meta oznámila, že prijala opatrenia na ochranu účtov, ktoré sú najviac ohrozené. ,,Taktiež sme zablokovali domény, ktoré hackeri využívali na zavádzanie občanov Ukrajiny," oznámil vedúci bezpečnostnej politiky spoločnosti Nathaniel Gleicher.

Sociálne siete sa stali jedným z frontov boja ruskej invázie na Ukrajinu a miestom, kde sa v súčasnosti aj napriek opatreniam šíri mnoho dezinformácií, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Ruské finančné trhy pod tlakom. Rubeľ kolabuje