Americké ministerstvo spravodlivosti podá zrejme v najbližších týždňoch protimonopolnú žalobu na internetovú spoločnosť Google. Agentúre AP to povedal zdroj oboznámený so situáciou. Dodal, že pozornosť ministerstva sa sústredí na to, či firma prostredníctvom svojej dominantnej pozície v oblasti internetového vyhľadávania nepotláča konkurentov a nepoškodzuje spotrebiteľa.

Ministerstvo podľa zdroja takisto preveruje praktiky spoločnosti Google v oblasti internetovej reklamy. Predpokladaná žaloba na Google by mohla byť najväčšou právnou akciou americkej vlády na ochranu hospodárskej súťaže od protimonopolnej žaloby na softvérovú spoločnosť Microsoft pred takmer 20 rokmi, píše AP.

Hovorca firmy Google sa k informáciám agentúry AP o možnej žalobe odmietol vyjadriť. Niektorí zákonodarcovia a ochrancovia práv spotrebiteľov vinia Google z toho, že využíva svoje dominantné postavenie v internetovom vyhľadávaní a reklame k obmedzovaniu hospodárskej súťaže a k zvyšovaniu ziskov.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook môže obmedziť svoje služby, ak po voľbách nastane chaos

Google tvrdí, že jeho aktivity sú síce rozsiahle, ale sú pre spotrebiteľov užitočné a prospešné. Uvádza tiež, že jeho služby čelia dostatočnej konkurencii a otvárajú cestu k inováciám. Väčšinu svojich služieb ponúka Google zadarmo výmenou za získanie osobných údajov, ktoré mu pomáhajú pri predaji reklamy, píše AP.

Americké ministerstvo spravodlivosti a Federálna obchodná komisia (FTC) už dlhšie ako rok vedú protimonopolné vyšetrovanie veľkých technologických spoločností. Skúmajú, či firmy ako Google, Facebook, Amazon či Apple nepoškodzujú spotrebiteľov obmedzovaním konkurencie, potlačovaním inovácií či inými nepoctivými praktikami.

facebook
Neprehliadnite

Americké úrady chystajú na Facebook protimonopolnú žalobu

Google, ktorý je najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete, dostal v posledných rokoch za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže tri pokuty od Európskej komisie v celkovej hodnote 8,25 miliardy eur. Komisia podnik pokutovala napríklad za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android.