Spoločnosť Facebook prikročí k rozhodným a mimoriadnym opatreniam, ktorými obmedzí oznamovanie obsahu na svojej platforme, ak nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátoch vyústia v chaos, alebo násilné občianske nepokoje. V rozhovore s listom Financial Times (FT) to povedal Nick Clegg, ktorý vo firme zodpovedá za komunikáciu a globálne záležitosti. Voľby sú naplánované na 3. novembra.

Clegg uviedol, že Facebook má pripravené plány riešenia rôznych situácií vrátane všeobecných občianskych nepokojov alebo sporov o sčítaní hlasov, v ktorých by zohrala úlohu nerovnomerná rýchlosť sčítania osobne odovzdaných lístkov a hlasov zaslaných poštou.

Michal Dragan - expert na sociálne siete
Neprehliadnite

Odborník na sociálne siete: Facebook zarába vďaka informáciám, ktoré mu dávame zadarmo

,,Máme k dispozícii niekoľko mimoriadnych možností, pokiaľ nastanú krajne chaotické, alebo v horšom prípade násilné okolnosti," povedal Clegg, ktorý bol v rokoch 2010 až 2015 podpredsedom vlády britského premiéra Davida Camerona. Do volieb v roku 2017 bol poslancom britského parlamentu. Podľa FT by tak išiel Facebook ďalej než doteraz akákoľvek iná platforma v USA. Facebook čelí tlaku, aby zabránil šíreniu dezinformácií, podnecovania k násiliu alebo obmedzovaniu voličov pred voľbami, aj po nich. K diskusii prispievajú tiež obavy, že aj prezident Donald Trump použije sociálne siete na spochybnenie výsledkov volieb alebo k výzvam k násilným protestom, píše FT.

,,Postupovali sme s rozhodnosťou v iných častiach sveta, kde podľa nás nepanuje stabilita, a máme samozrejme prostriedky, ako to urobiť znovu," povedal Clegg. Firma však detailné vysvetlenie svojho prípadného postupu neposkytuje z obáv, aby takéto informácie nepomohli tým, ktorí chcú sieť zneužiť. V prípade Srí Lanky a Barmy obmedzil Facebook prístup k materiálom používateľov, ktorí porušovali pravidlá. Bránila takisto obehu odkazov, ktoré síce priamo neporušovali zásadu nešírenia nenávistného obsahu, ale boli tomu veľmi blízko.

KK14 West Palm Beach - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Mike Bloomberg hovorí počas volebnej noci v rámci prezidentských primárok 3. marca 2020 v americkom West Palm Beach. FOTO TASR/AP
Democratic presidential candidate Mike Bloomberg speaks during a campaign rally at the Palm Beach County Convention Center in West Palm Beach, Fla., Tuesday, March 3, 2020. (Matias J. Ocner/Miami Herald via AP)
Neprehliadnite

Miliardár Bloomberg dá Bidenovi 100 miliónov dolárov

Spoločnosť Facebook už začiatkom septembra oznámila, že v týždni pred voľbami nebude prijímať nové reklamy s politickou tematikou a sprísnia pravidlá proti príspevkom, ktoré by mohli voliča odrádzať od účasti na hlasovaní. Zakladateľ sociálnej siete Mark Zuckerberg vtedy varoval pred snahou podkopať voľby a napísal, že kvôli aktuálnemu rozdeleniu americkej spoločnosti a možným prieťahom pri sčítaní hlasov sa obáva zvýšeného rizika ,,občianskych nepokojov naprieč krajinou". Facebook dlhodobo čelí kritike, že spomínanú polarizáciu spoločnosti len zhoršuje a že jeho snahy v boji proti dezinformáciám nie sú dostatočné.