Pred dvomi týždňami odpojili v Anglicku od prístrojov dvanásťročného chlapca. Do nemocnice ho previezli, keď sa pokúšal splniť jednu z úloh, ktorú „dostal” prostredníctvom sociálnej siete.
Počas prázdnin sú deti oveľa častejšie ako inokedy „zavesené” na mobiloch či počítačoch, a preto psychologička Gabriela Herényiová upozorňuje na nástrahy hroziace tínedžerom a deťom vo virtuálnom svete, v ktorom často zabúdajú na reálny život...
Deti a sociálne siete
Je vhodné, aby sociálne siete používali deti už v základnej škole?
Je veľmi ťažké odstrihnúť dieťa od telefónu či počítača. V tomto veku je veľmi dôležité, aby sa virtuálne zariadenia používali aj v rámci školy a v rámci vyučovacieho procesu. Počas neho je však veľmi ťažké odlíšiť, čo tam dieťa sleduje a či sleduje to, čo sledovať má v rámci učenia. Učitelia nemajú na ne taký dosah a mnohí pedagógovia nevedia toho o sociálnych sieťach veľa.
Stretli ste sa už s dieťaťom, ktoré pre sociálne siete trpelo psychickými problémami?
Prípad sa stal ešte v úplných začiatkoch sociálnych sietí, keď 13-ročná školáčka na základnej škole chcela spáchať samovraždu, pretože si ju všetci spolužiaci zmazali z priateľov zo sociálnej siete. O svojom pláne našťastie povedala mame, vďaka čomu sa podarilo predísť obrovskému nešťastiu. Dievčatko znášalo vzniknutú situáciu veľmi zle. Bolo potrebné pracovať s celou triedou, s celým kolektívom.
Myslím si, že najnebezpečnejšou sociálnou sieťou je TikTok, tam sú naozaj často šialenstvá, potom Instagram, ktorý ponúka tie nešťastné filtre, a následne Facebook
Ako vnímate sociálne siete?
Myslím si, že sociálne siete sú teraz takým akoby ,,morom" 21. storočia. Pretože deti akoby nežili svoj reálny život, ale žijú len životy na sociálnych sieťach. Veľmi ma mrzí, že si myslia, že majú veľa priateľov, a pritom sa s nikým nerozprávajú. Majú veľa priateľov v rámci sociálnych sietí, ale nemajú žiadneho kamaráta, s ktorým by niekam išli, s ktorým by sa zabavili a "face to face" komunikovali.
Často mám pocit, akoby deti nežili svoj reálny život tu a teraz, napr. niekde na pieskovisku či v parku. Naozaj žijú život len cez sociálne siete a sú od nich takí závislí, že bez telefónu sa nepohnú ani na krok. Ako veľký problém vidím to, že deti majú prostredníctvom sociálnych sietí prístup ku všetkému.
Čo najčastejšie trápi deti, ktoré často používajú sociálne siete?
Deti najviac trápia umelá krása a počty sledovateľov. Sociálne siete veľmi ovplyvňujú postoje žiakov k sebe samým. Teraz, keď sú tie nešťastné filtre, cez ktoré si ukazujú fotografie, aké sú dokonalé, každá malá nedokonalosť ich môže rozhodiť.
Tu je hrozne dôležité, aby dieťa malo pevné zázemie, aby bolo ukotvené v rodine, aby ho rodina akceptovala také, aké je, a nechcela ho žiadnym spôsobom vylepšiť, pretože s týmto teraz naši mladí ľudia veľmi bojujú.