P. Vajda bol predsedom predstavenstva spoločnosti Proxy Finance, ktorá vlastní Prvú slovenskú investičnú spoločnosť (PSIS), väčšinového vlastníka vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva Sme a ďalšie tituly.
Zvyšný podiel v Petit Presse patrí od jesene 2014 finančnej skupine Penta, ktorá do vydavateľstva vstúpila ako financujúci partner spoločnosti NAMAV, dcérskej firmy agentúry SITA. Penta sa tento rok dohodla na prevzatí maďarskej divízie vydavateľstva (Új Szó, Vasárnap), ktorú začlení pod svoje vydavateľstvo News and Media Holding, a zároveň podiel v Petit Presse zníži z pôvodných 45 na 40 percent.
Finančná skupina do Petit Pressu vstúpila odkúpením polovičného podielu, ktorý predtým vlastnila nemecká mediálna skupina Rheinische Post Mediengruppe. Penta napokon vo vydavateľstve prešla spätným odpredajom 5-percentného podielu Vajdovej PSIS do menšiny. PSIS má vo vydavateľstve rozhodujúci manažérsky vplyv, nominuje aj predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa, ktorý menuje šéfredaktora Sme.
P. Vajda bol pred takmer štvrťstoročím pri vzniku denníka. PSIS zrodu Sme, vychádzajúceho od 15. januára 1993, pomohla v začiatkoch investíciou v stovkách miliónov korún. „Táto investícia bola motivovaná najmä pocitom spoločenskej zodpovednosti a úsilím o zachovanie slobody slova a prejavu v ťažkých mečiarovských časoch,“ pripomína generálny riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek v článku o Vajdovom úmrtí.
Vznik denníka Sme v roku 1993 priamo súvisel so zásahom štátnej moci, keď vláda odvolala vedenie vtedajšieho denníka Smena. Pod vedením šéfredaktora Karola Ježíka noviny na výsledky volieb v roku 1992, keď zvíťazilo HZDS, reagovali tým, že vyšli s čiernym rámčekom na titulke. S K. Ježíkom redakciu opustila aj väčšina redaktorov, spoločne založili nový denník Sme, ktorý sa o dva roky neskôr opäť spojil s medzičasom sprivatizovanou Smenou.
Úvodný finančný vklad pochádzal aj od P. Vajdu. Toho prítomnosť v Sme stála slovenské občianstvo. „Pod tlakom Mečiarovho ministerstva financií a po odobraní podnikateľskej licencie odišiel do Čiech, kde žil aj s rodinou od roku 1995. Medzitým ‚jeho‘ denník Sme zohral dôležitú úlohu pri demokratizácii slovenskej spoločnosti,“ uvádza A. Fulmek.
Vydavateľom Sme bola v 90. rokoch najprv akciová spoločnosť Sumus, ktorej zakladateľom a majiteľom bola eseročka Juventus, kde spoločníkmi boli redaktori a vedenie denníka. K 30. septembru 1995 prevzalo Sme nové vydavateľstvo VMV. Skratka označovala priezviská podnikateľov P. Vajdu, Jozefa Majského a Reného Vochyana.
Vydavateľstvo VMV sa v lete 2000 spojilo s nemeckým vydavateľstvom Verlagsgruppe Passau a vytvorili na vydávanie Sme a ďalších titulov vydavateľstvo Grand Press, pokračujúce od roku 2001 pod názvom Petit Press. Ten v roku 2002 pohltil aj denník Práca, v roku 2005 získal značku zaniknutého denníka Národná obroda.
Verlagsgruppe Passau predala polovičný podiel v roku 2009 spomínanej konkurenčnej skupine Rheinische Post Mediengruppe. Zahraničný spoluvlastník z Nemecka bol v Petit Presse do roku 2014.
Spoločnosti Proxy finance a Prvá slovenská investičná skupina, v ktorých P. Vajda pôsobil, sa v súčasnosti venujú správe majetku, reštrukturalizácii podnikov a obchodom na finančných trhoch.
Poznámka: Portál TREND.sk patrí pod vydavateľstvo News and Media Holding, patriace k skupine Penta. Tá spolupracuje so spoločnosťou NAMAV, s. r. o., ktorá má v Petit Presse menšinový akcionársky podiel.