Vo veku 69 rokov zomrel v sobotu (1.1.) novinár Eduard Žitňanský. Informoval o tom denník Sme, v ktorom Žitňanský pôsobil ako komentátor. Manžel bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej odišiel po dlhodobej chorobe v kruhu svojej rodiny.

Žitňanský vyštudoval Vysokú školu ekonomickú. V médiách pracoval od roku 1976. Do roku 1989 pôsobil v denníku Práca. Po revolúcii bol poradcom podpredsedu vlády Jozefa Kučeráka.

Vzdelaný ekonomický žurnalista

Spolu s ďalšími fanúšikmi zmie hospodárskej politiky však narážal na nepochopenie. Chceli presadiť návrhy, ktorých základy boli v ekonómii, avšak znalosť tejto oblasti bola na Slovensku nízka nielen medzi politikmi, ale aj medzi žurnalistami, dodáva Denník E

Za bývalého režimu písal najmä o ekonomike v denníku Práca, spočiatku v Košiciach a neskôr v bratislavskej centrále. Krátko po revolúcii nastúpil na miesto poradcu vtedajšieho vicepremiéra pre ekonomiku Jozefa Kučeráka.

On a ďalší fanúšikovia zmien hospodárskej politiky vtedy narážali na nepochopenie. Presadzovali veci, ktorých teoretický základ bol v ekonómii, pričom jej znalosť bola na Slovensku vtedy veľmi nízka aj medzi politikmi, aj medzi žurnalistami.

„Len čo sa spustili reformy, začali sa konflikty s Mečiarom, ktoré napokon viedli na jar roku 1991 k prvému odvolaniu Mečiara z postu premiéra. S Edom Žitňanským sme vtedy Kučerákovi pomáhali napísať brožúrku, ktorá sa jednoduchým jazykom snažila vysvetliť, čo sa deje, ale veľmi to nepomohlo,“ hovorí Ivan Mikloš, ktorého cituje Denník E.

Neuveriteľný nadhľad a zmysel pre humor

Exminister financií označil E. Žitňanského ako najvplyvnejšieho ekonomického novinára. Ešte počas vlády Čarnogurského vnímal Mikloš, že Slovensko má veľký problém v prípade ekonomických novinárov, ktorých vzdelanie nebolo dostatočné. Jediný, ktorý vyčnieval bol práve E. Žitňanský, ktorého I. Mikloš uznával.

,,Dnes je to nepredstaviteľné, ale vtedy bolo bežné, že politici tárali úplné ekonomické nezmysly. Dnes by to už možné nebolo, pretože novinári by ich demaskovali,“ hovorí Mikloš pre Denník E.

V kariére pokračoval vo federálnych Hospodářských novinách, pracoval tiež v týždenníku Trend i ako šéfredaktor mesačníka Profit. Bývalý šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský si na E. Žitňanského spomína ako na človeka s neuveriteľným nadhľadom a jedinečným zmyslom pre humor.

V roku 2005 krátko pôsobil ako šéfredaktor spravodajstva verejnoprávnej RTVS. V denníku Sme sa venoval ekonomickým a politickým témam.