Advokát Lanny J. Davis, americký právny zástupca ukrajinského podnikateľa Dmytra Firtaša (na snímke), požiadal Briana Bonnera, šéfredaktora denníka Kyiv Post vychádzajúceho v angličtine, aby sa zaviazal, že sa denník stane signatárom tzv. kódexu zásad.

Ide o kódex jednej zo svetových novinárskych organizácií pre overovanie faktov International Fact-Checking Network (IFCN), informovala organizácia PROTEXT/Newswire.

Ukrajina uvalila na Firtaša sankcie. Podnikateľ mal obchodné kontakty s Paulom Manafortom, diskutabilným bývalým šéfom volebnej kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ukrajinský oligarcha je podozrivý z korupcie, ktorej sa údajne dopustil v Indii. Vo Viedni, kde sa zdržiava, ho už dvakrát zadržali, ale aj prepustili.

Davis poukázal na to, že sa ku kódexu IFCN už pripojili významné spravodajské organizácie, ako je Washington Post, USA Today, Pulitzerovou cenou ocenený PolitiFact v Tampa Bay Times a ďalšie spravodajské organizácie a webové stránky z USA a prakticky všetkých európskych krajín, vrátane Ukrajiny.

Ak by denník Davisovej žiadosti vyhovel, Kyiv Post by sa pripojil k organizácii StopFake.org, ktorá je v súčasnej dobe signatárom IFCN na Ukrajine a patrí k najuznávanejším novinárskym skupinám pre overovanie faktov na svete.

Organizácia StopFake je súčasťou Centra mediálnych reforiem na Kyjevskej fakulte žurnalistiky (Kyiv-Mohula University) a na svojich webových stránkach potvrdzuje, že je overeným signatárom kódexu IFCN.

StopFake uvádza: „Integrita je pre nás dôležitá. Keď teda zverejníme chybu, uznáme ju a čo najrýchlejšie ju opravíme, a to ako na webe, tak na sociálnych sieťach.“

IFCN dala Davisovi na vedomie, že Kyiv Post nie je overeným signatárom, a preto Davis teraz žiada Kyiv Post, aby sa zaviazal dodržiavať kódex IFCN a opravoval nepravdivé informácie a overoval fakty, ako to urobilo mnoho popredných novinárskych organizácií a webových stránok v USA, Európe a po celom svete.

Lanny Davis, právny zástupca Dmytra Firtaša, je zakladajúcim partnerom washingtonskej advokátskej kancelárie Davis Goldberg & Galper PLLC, bývalým zvláštnym poradcom prezidenta Billa Clintona a členom výboru pre dohľad nad súkromím a občianskymi slobodami prezidenta Georgea W. Busha.

Neprehliadnite

Oligarcha Firtaš sa ocenil na 125 miliónov eur