Na objem predplatného Extra Plus upozornila v analýze Transparency International, ktorá monitorovala, aké periodiká vlani odoberali vybrané štátne úrady.

Žiadny iný samosprávy kraj, ale ani mestá či ministerstvá, si Extra Plus podľa zozbieraných dát vlani neobjednávali. VÚC v Žiline vysvetľuje odber vyše 140 kusov mesačníka využitím pri podujatiach, ktoré organizuje.

„Uvedený časopis sme využívali pri organizovaní súťaží, ktorých obsahom nebola iba história, ale aj kultúrny turizmus a európske témy. Išlo o súťaže ako napríklad Župná kalokagatia alebo Mladý Slovák,“ napísal hovorca kraja Peter Kubica.

Súťaž Mladý Slovák je určená pre študentov stredných škôl. Jej cieľom je zvyšovanie záujmu mladých ľudí o tradície, kultúru a históriu slovenského národa.

Žilinský VÚC na otázku, ako konkrétne sa Extra Plus dá využiť pri organizovaní súťaží, odpovedal – „napríklad aj ako študijný materiál“.

Žiaci si v Extra Plus napríklad vlani v apríli mohli naštudovať postoj denníka k novému prezidentovi. Po voľbách vyšiel časopis na titulke s podobizňou Andreja Kisku a headlinom „Hanba pre Slovensko“.

Ročné predplatné Extra Plus si Žilinský kraj objednáva už od roku 2012. Za časopisy doteraz podľa zverejnených faktúr zaplatil 12 161,52 eura.

Napokon zrejme pôjde o nižšiu sumu. Hovorca VÚC uviedol, že aktuálne predplatné na rok 2015 sa bude rušiť. Vlani v novembri pritom kraj uzavrel objednávku s novým vydavateľom časopisu, spoločnosťou Mayer Media, na celý rok v hodnote 3 192 eur.

„V decembri minulého roku sme sa rozhodli nepokračovať v predplatnom na celý rok, ale len na prvé dva mesiace s tým, že hľadáme nové formy spolupráce v rámci prípravy súťažných podujatí na území kraja,“ poznamenal P. Kubica, podľa ktorého sa predplatné platí vždy na rok dopredu, no tentoraz kraj bude časopis dostávať len do februára.

Žilinský samosprávny kraj vedie ako župan Juraj Blanár, nominant Smeru-SD. Transparency International upozornila, že Extra Plus s ním zverejnilo rozhovor krátko pred župnými voľbami v roku 2013.

Čo sa číta na úradoch

Podľa analýzy Transparency International sú najkupovanejším periodikom slovenských úradov Hospodárske noviny, tie chodia na ministerstvá, župy a mestské úrady v počte 209 kusov. To predstavuje necelé dve percentá celkového predaja ekonomického denníka. Z novín je na druhom mieste Pravda so 115 výtlačkami, tretí je Plus Jeden Deň – 88 kusov.

Medzi týždenníkmi dominuje ekonomický Trend so 118 výtlačkami odoberanými vybranými štátnymi inštitúciami, nasleduje Plus 7 dní (48 kusov), tretí je .týždeň s 39 kusmi.

Tridsiatka úradov uviedla v prieskume viac ako 460 rôznych predplatených periodík. Okrem dennej tlače či najčítanejších týždenníkov sú medzi nimi aj mnohé tematické tituly ako Svet motocyklov, Kynologická revue či National Geographic, ktorý si predplácalo ministerstvo financií.