Na víťaznej fotografii je dvojročná Yanela Sanchezová. J. Moore zachytil malé dievča počas toho, ako jej matku Sandru zadržiava polícia vlani v júni.
Najprv sa fotografia stala symbolom násilného rozdelenia rodín migrantov a oddeľovania rodičov od detí. Yanela sa dostala aj na titulnú stranu časopisu Time, ktorý ju symbolicky „postavil“ k Donaldovi Trumpovi. Napokon vysvitlo, že dcéra od matky oddelená nebola, zadržiavali ich spoločne.
Aj tak však fotografia prispela k intenzívnej debate o tejto téme, pričom násilné rozdeľovanie rodín na hraniciach napokon zakázali.
Ako približuje Washington Post, porota ocenila aj to, že víťazná fotografia človeka okamžite vtiahne do deja, s ktorým sa cíti byť spätý. „Odhaľuje odlišný typ násilia, ktoré je psychické,“ vysvetľuje porotkyňa Alice Martinsová. J. Moore je fotografom agentúry Getty Images.
Úspech zaznamenal aj český fotograf M. Hanke, ktorý získal druhé miesto v športovej kategórii. Hlavným hrdinom jeho ocenenej fotosérie s názvom Nikdy ho nevideli plakať je český sledge hokejista a paralypijský reprezentant Zdeněk Šafránek. M. Hanke zopakoval rovnaké umiestnenie z roka 2017.
Vyhlásený bol aj víťaz novej kategórie, a to najlepší Fotoseriál roka. Stal sa ním Holanďan Pieter Ten Hoopen, ktorý zachytil život v karaváne migrantov. Chcel poukázať na vzájomné vzťahy utečencov a priblížiť humánny aspekt krízy. Rovnako ako J. Moore, aj P. T. Hoopen si odnáša odmenu 10-tisíc eur.
V aktuálnom ročníku Wold Press Photo hodnotila porota vyše 78-tisíc záberov. Prihlásilo sa dokopy 4738 fotografov z 129 krajín.