Denník publikoval v sobotu komentár s nadpisom „Žiadne ospravedlnenie pre Edwarda Snowdena“. Nielenže v ňom odmietol zbavenie viny E. Snowdena, na dôvažok požaduje súd s whistle-blowerom a záver, že jeho činy mali povahu trestnej zodpovednosti.
Noviny tvrdia, že E. Snowden mal právo zverejniť iba jednu časť informácií, a to okolnosti, ako spravodajská služba NSA zbierala metadáta o súkromných telefonických hovoroch. Ďalšie publikované údaje – najmä detaily o operáciách USA v zahraničí – podľa denníka ohrozili národnú bezpečnosť a ich zverejnenie nebolo vo verejnom záujme.
Washington Post tiež uviedol, že verejnosť nepotrebovala mať ani informácie o programe PRISM, ktorým NSA monitorovala činnosť na internete a získavala napríklad e-mailovú komunikáciu firiem či používateľské údaje spoločností ako Google, Facebook či Apple. Denník napísal, že ide o legálny softvér, ktorý nie je hrozbou pre súkromie osôb, píše ABC.net.
Washington Post bol pritom jedným z prvých, ktorý na uniknuté informácie o programe upozornil. Venoval sa aj ďalším informáciám, ktoré E. Snowden zverejnil. Rovnako postupovali vydavatelia Guardianu, New York Times a Intereceptu. Tie na rozdiel od Washington Post žiadajú, aby nebol Snowden súdený.
Paradoxom je, že Guardian a Washinton Post dokonca za články s využitím Snowdenových odhalení, získali v roku 2014 spoločne Pulitzerovu cenu – a to práve v kategórii služba verejnosti.
Aktuálny postoj amerického denníka kritizujú aj viacerí mediálni analytici. Upozorňujú na to, že ide zrejme prvý prípad, keď sú noviny za trestné stíhanie vlastného zdroja.
E. Snowden je niekdajší spolupracovník amerických tajných služieb. V USA má čeliť trestnému stíhaniu za vyzradenie utajovaných údajov. Momentálne žije v Rusku, domov sa chce vrátiť len pod podmienkou spravodlivého a nezaujatého súdneho konania. V prípade dokázania obvinení mu hrozí trest až na 30 rokov.