Kauze sa venujú novinári v mnohých krajinách, aj na Slovensku vznikol tím, ktorý spája novinárov naprieč redakciami, čo je unikátny počin. Prvé stretnutie novinárov prebehlo v stredu.

Do tímu patria Zuzana Petková a Ján Kováč z týždenníka Trend, Ján Kuciak a Marek Vagovič z Aktuality.sk, Adam Valček zo Sme, Tomáš Vašuta z Hospodárskych novín, Zuzana Hanzelová z RTVS, Michal Hečko z TV Markíza a Miroslav Kern z Denníka N.

„Pri výbere ľudí do tímu bolo jednoduché pravidlo – úplná dôvera. S väčšinou ľudí sme ako ČCIŽ v minulosti už spolupracovali, poznáme ich a veríme si. Navyše jednotliví novinári si môžu sadnúť aj medzi sebou – aby mohli na väčších kauzách spolupracovať, zdieľať poznatky, nebáť sa opýtať,“ povedala pre Mediálne.sk k zostaveniu novinárskej spolupráce Pavla Holcová, členka a zakladateľka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá zastrešuje novinársku investigatívu pri Panama Papers v našom regióne. 

Český investigatívny tím sa kauzou zaoberá mimo troch členov ČCIŽ v desaťčlennom zložení. Za investagatívne centrum je v tíme aj P. Holcová, ktorá už zároveň bola aj na Slovensku na osobnom stretnutí s našimi novinármi. Tých teraz čaká rozsiahle „pátranie“ v dokumentoch.

„Nad dokumentmi budeme sedieť dohromady – ako my z ČCIŽ, tak jednotliví novinári. Budeme ich preberať a analyzovať spoločne. Pokiaľ sa tam budú potom objavovať nejaké univerzálne dáta ohľadne fungovania Mossack Fonseca na Slovensku, budeme ich ďalej spracúvať ako celý tím,“ načrtla P. Holcová. 

Úlohou investigatívcov bude odkryť kauzy prípadného obchádzania daní či prania peňazí. Predpokladá sa, že v databáze bude niekoľko „slovenských“ mien, ale aj informácie o aktivitách ľudí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, no podnikajú tu či v minulosti podnikali.

„Chceme celý projekt dobre koordinovať, aby mal čo najväčší dopad. Taktiež máme za to, že niektoré kauzy budú dosť komplikované. Preto sa chystáme spojiť sily tak, aby sme boli čo najefektívnejší. Naším cieľom nie je senzácia, ale kvalitná investigatívna práca,“ dodala P. Holcová. 

Škandál spojený s novinárskym odhalením rozsiahlej siete firiem v daňových rajoch, ktoré počas viac ako 30 rokov pomáhala zakladať panamská poradenská firma Mossack Fonseca, nabral v mnohých krajinách obrovské rozmery a úrady už na mnohých miestach začali vyšetrovanie týkajúce sa možných daňových únikov či ďalších deliktov.

Kauza vypukla v nedeľu po tom, čo svetové médiá zverejnili výsledky svojho ročného pátrania v rozsiahlych materiáloch uniknutých z Mossack Fonseca. Na povrch vyplávajú stále nové podrobnosti o osobách, ktoré v offshoreových firmách figurovali a medzi ktorými sú aj politici, známi podnikatelia či celebrity. Dovedna by malo ísť o zhruba 14-tisíc klientov panamskej firmy a vyše 200-tisíc schránkových firiem.

K informáciám sa pôvodne dostali vďaka anonymnému zdroju pred rokom reportéri nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Dovedna mali k dispozícii 11 miliónov dokumentov, ktoré sa týkajú zakladania spoločností v daňových rajoch. Za pomoci stoviek kolegov a medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov následne postupne zisťovali, ako biznis so schránkovými offshoreovými firmami funguje a kto všetko sa doň zapojil.