Ako uviedol Ch. Porter, prokuratúre oznámil, že pred začatím trestného stíhania je nevyhnutný súhlas ministra spravodlivosti.

„To umožní čo najpodrobnejšie a najobozretnejšie posúdiť, ako nájsť rovnováhu medzi obvineniami zo závažného porušenia zákona a záväzkom voči slobode tlače,“ napísal v e-maile.

Austrálska polícia v júni pre podozrenia zo získania štátnych tajomstiev prehľadala sídlo štátnej televízie ABC v Sydney, ako aj dom redaktorky mediálnej spoločnosti News Corp.

Vtedajšie zákroky polície, ktorá podľa medializovaných informácií preverovala približne 9-tisíc počítačových súborov televízie ABC a prehľadala i zásuvku so spodnou bielizňou jednej z redaktoriek News Corp. v jej dome, sa streli s kritikou na celom svete. Britská stanica BBC ich napríklad označila za „hlboko znepokojujúce“.

Policajné razie v televízii ABC sa podľa jej informácií týkali článkov z roku 2017, v ktorých sa písalo o obvineniach z vojenských pochybení v Afganistane.

Spoločnosť News Corp. zase uviedla, že vyšetrovanie jej zamestnankyne sa zameriavalo na jej článok o plánoch vlády sledovať obsah e-mailov, textových správ a bankových účtov Austrálčanov.

Austrálska ústava negarantuje právo na slobodu prejavu, ako pripomenul Reuters. Preto, keď v roku 2018 zaviedla protišpionážne zákony, pridala i klauzulu o ochrane whistleblowerov.