Mediálna skupina Axel Springer, pod ktorú spadá aj portál Politico, nalieha na novinárov, aby sa začali venovať hlavne investigatívnej žurnalistike či písaniu autorských komentárov. Spoločnosť sa totiž v rámci nemeckých denníkov Die Welt a Bild pripravuje na rušenie pracovných miest, informuje The Guardian.

Najlepší autorský obsah

Novinárom hrozí, že ich nahradia systémy využívajúce umelú inteligenciu (AI), akým je platforma ChatGPT. Tvrdí to Mathias Doepfner, generálny riaditeľ firmy Axel Springer. Podľa neho bude spoločnosť musieť pristúpiť k rušeniu pracovných miest, keďže mnohé z nich v dôsledku automatizácie a pokrokov v oblasti AI stratili svoj význam a nie sú viac potrebné.

„Umelá inteligencia má potenciál zlepšiť nezávislú žurnalistiku tak ako ešte nikdy predtým – alebo ju jednoducho nahradiť,“ napísal Doepfner v liste adresovanom zamestnancom firmy.

Nástroje ako ChatGPT podľa neho prinesú revolúciu v oblasti informácií a čoskoro im pôjde ich zhromažďovanie lepšie ako naozajstným novinárom. Pre budúcu životaschopnosť firmy Axel Springer je kľúčové tejto zmene porozumieť. „Prežijú iba tí, ktorí budú vytvárať najlepší autorský obsah,“ konštatuje Doepfner.

Jeho firma presne nešpecifikovala, koľko miest má v pláne zrušiť, no s istotou prisľúbila, že sa táto zmena nedotkne časti „reportérov, autorov a odborných redaktorov“.

Doepfner vo svojom liste ďalej naliehal, že sa médiá musia začať sústrediť na investigatívnu žurnalistiku a písanie autorských komentárov, pričom odhaľovanie „pravých motívov“ udalostí budú mať aj naďalej na starosti novinári.

Kontroverzné nahrádzanie miest

Axel Springer nie je prvou mediálnou firmou, ktorá sa pohráva s myšlienkou zakomponovať do výroby obsahu umelú inteligenciu. Aj firma BuzzFeed v januári informovala, že v rámci svojho obsahu a online kvízov plánuje využívať AI.

Vydavateľ britských novín Daily Mirror a Daily Express zas zriadil pracovnú skupinu, ktorej úlohou je preskúmať „potenciál a hranice strojového učenia, akým je ChatGPT“.

K spusteniu platformy ChatGPT došlo ešte v novembri 2022 a odvtedy sa jej podarilo prilákať až sto miliónov používateľov. Softvér sa preslávil najmä svojou schopnosťou realisticky komunikovať s ľuďmi a odpovedať na ich otázky. Okrem toho je schopný vytvárať rôzne texty, obrázky či iné formy médií a dokáže dokonca napísať aj presvedčivú esej či obchodný návrh.

Presnosť jeho odpovedí však vyvoláva mierne pochybnosti. Austrálska profesorka Anna Bunnová počas svojho používania platformy ChatGPT zistila, že si systém vymýšľal odkazy na informácie z iných webových stránok či citoval nepravdivé výroky.

Použitie umelej inteligencie v žurnalistike je nemenej kontroverzné.

Webová stránka CNET údajne využívala AI k vytváraniu článkov, ktorých presnosť pred uverejnením skontrolovali editori. Stránka v januári priznala, že program má isté medzery. Zo správy portálu Futurism totiž vyplynulo, že viac ako polovica takto vytvorených článkov musela pre chyby prejsť úpravou.

Ďalšie dôležité správy

ilustracia, chatGPT, umela inteligencia, ai
Neprehliadnite

Umelá inteligencia dobýja svet. Revolúcia ChatGPT má veľký potenciál, no neľahkú implementáciu