Nový tlačový zákon neslúži občanovi, má byť represiou na novinárov a médiá. Pre agentúru SITA to v rozhovore povedal predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače (ZVPT) Miloš Nemeček. "Štát má sklon veci riadiť a niekedy až nadmerne. Býva to tak v postomunických demokraciách. Také útoky na médiá a vyjdadrenia, ako zažívame my, by sme vo väčšine zažili krajín len veľmi ťažko," uviedol Nemeček.

Vydavatelia naďalej broja proti novému tlačovému zákonu


Je nekorektné odvolávať sa na to, že tento zákon by mal slúžiť občanovi, keď cítime v pozadí snahu prijať ho práve kvôli politickým a možno aj nepolitickým celebritám, tvrdí Miloš Nemeček.

 

"Je nekorektné odvolávať sa na to, že tento zákon by mal slúžiť občanovi, keď cítime v pozadí snahu prijať ho práve kvôli politickým a možno aj nepolitickým celebritám," vyhlásil šéf vydavateľov. "Z času načas nechtiac alebo úmyselne z úst vysokých činiteľov koalície prebleskne, že tento tvrdý zákon je prijímaný kvôli tomu, že im už ide opovážlivosť médií na nervy a že novinárov by bolo treba zdisciplinovať."

Podľa Nemečka Fico nechce ustúpiť a urobiť úpravy v návrhu zákona, pretože mu kritické hlasy médií a medzinárodných inštitúcií nemôžu znížiť preferencie. "Premiér si pri súčasných preferenciách myslí, že si to môže dovoliť." Podľa Nemečka je to "dosť zlomyseľný" kalkul, podľa neho sa premiér nebojí prijímania neštandardných noriem, viaceré mu už totiž prešli. "Verejnosť by si mala uvedomiť, že tu sa siaha aj na ich práva, nielen na práva vydavateľov," dodal Nemeček.

Verejnosť by si mala uvedomiť, že tu sa siaha aj na ich práva, nielen na práva vydavateľov.

Je skeptický, či by občania bránili práva verejne ako pred voľbami v roku 1998. V minulosti vydavatelia dvakrát varovali výzorom svojich novín na protidemokratické opatrenia. Bolo to za vlády Vladimíra Mečiara, ktorej politiku ocenili demokratické štáty dvoma demaršmi a vylúčením z prístupového procesu do NATO a EÚ. Vydavatelia prvý raz protestovali bielou prvou stranou. Podľa Nemečka občana a voliča tak upozornili na hroziacu cenzúru, ktorá by zákazom textu "vybielila" obsah novín.

Tlačový zákon, ktorý navrhol minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru, považujú za neprijateľný opozičné strany, vydavatelia, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a iné medzinárodné inštitúcie, pretože ohrozuje slobodu slova. Kritika neutíchla ani po zapracovaní niektorých návrhov na zmeny v rámci pripomienkovacieho konania. Viac informácií.