Spoločnosť Forbes Global Media Holdings, ktorá vydáva časopis Forbes, vstúpi na akciovú burzu v New Yorku. Urobí tak prostredníctvom fúzie s firmou špecializovanou na akvizície, takzvanou SPAC. Transakcia zlúčenú firmu oceňuje na 630 miliónov amerických dolárov, uviedla dnes agentúra Reuters.

Forbes má v pláne spojiť sa s firmou Magnum Opus Acquisition. Transakcia by mala byť dokončená koncom štvrtého štvrťroku alebo začiatkom budúceho roka. Potom sa bude s akciami zlúčenej firmy obchodovať na akciovej burze v New Yorku pod symbolom FRBS. Súčasní akcionári Forbesu by pri dokončení mali vlastniť v zlúčenej firme 22 percent. Súčasné vedenie firmy aj generálny riaditeľ Mike Federle zostávajú vo funkcii.

Oslovuje milióny ľudí

Časopis Forbes založil v roku 1917 Bertie Charles Forbes, neskôr jeho vedenie predal svojmu synovi Malcolmovi. V roku 1990 sa generálnym riaditeľom a šéfredaktorom stal Malcolmov syn Steve (na titulnom obrázku), ktorý tiež dvakrát kandidoval na prezidenta USA. Spoločnosť uvádza, že jej časopis oslovuje viac ako 140 miliónov ľudí po celom svete a vyrába 32 licencovaných lokálnych vydaní v 71 krajinách.

Forbes konkuruje spravodajskej spoločnosti Bloomberg News. Obe vytvárajú zoznam miliardárov vo svete, poskytujú finančné správy a usporiadavajú odborné akcie.  

Firmy vstupujú na akciový trh

Dohody so SPAC sa v posledných rokoch stali obľúbenou cestou pre vstup na burzu. V júni vstúpila na akciový trh rovnakým spôsobom tiež on-line mediálna spoločnosť BuzzFeed.

Firmy špecializované na akvizície, anglicky tiež nazývané blank-check, sú bez konkrétneho obchodného plánu. Spravidla len urobia verejnú ponuku (IPO) akcií a takto získané peniaze, prípadne v kombinácii s úverom, použijú k nákupu inej firmy, obvykle do dvoch rokov. Kúpené firmy tak prostredníctvom akvizície automaticky vstúpia na burzu.

Ilustračný obrázok - pohyb akcií na burze
Neprehliadnite

Investovať a zasa investovať. To je trend budúcnosti