Spoločnosť Scott Trust, ktorá vlastní britský denník The Guardian, sa ospravedlnila za účasť zakladateľov tohto denníka na obchode s otrokmi a oznámila program na odškodnenie, informuje The Guardian a agentúra DPA.

Ide to výsledok viacročného výskumného projektu, ktorý od roku 2020 preveroval možné historické spojenie medzi otrokárstvom a zakladateľmi The Guardian.

Tento denník založil v roku 1821 novinár a obchodník John Edward Taylor v reakcii na tzv. Masaker Peterloo - potlačenie protestu v priemyselnom meste Manchester. Denník sa pôvodne nazýval Manchester Guardian a v súčasnosti je pokladaný za ľavicovo-liberálny a progresívny, píše DPA.

Vedci z univerzít v mestách Nottingham a Hull zistili prepojenie Taylora a ďalších spoluzakladateľov s plantážami na ostrovoch pri pobreží USA či v oblasti Karibiku. Taylor a jeho spoločníci sa podieľali na tkáčskom priemysle, ktorého súčasťou bolo aj využívanie otrokov na spracovanie bavlny v zahraničí, píše DPA.

Scott Trust podľa svojich vyjadrení plánuje na odškodnenie investovať viac než 10 miliónov libier, z čoho milióny budú určené potomkom komunít spojených zo zakladateľmi denníka.

Denník sa za mieni ospravedlniť, vydať v tejto spojitosti sériu materiálov, spustiť programy a vytvoriť pracovné pre černošských novinárov.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

WA 17 archív Boston - Na archívnej snímke zo 14. októbra 2022 logo spoločnosti Twitter je na displeji mobilného telefónu v Bostone. Vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Volker Türk v sobotu 5. novembra vyzval nového majiteľa Twitteru Elona Muska, aby na tejto sociálnej sieti zaistil dodržiavanie ľudských práv. Reagoval tak na Muskovo rozhodnutie prepustiť približne polovicu zamestnancov spoločnosti. FOTO TASR/AP 

The Twitter logo is seen on a cell phone, Friday, O
Neprehliadnite

Elon Musk oznámil ďalšiu zmenu pri platenej funkcii Twitter Blue