Podľa ombudsmanky sa ústavy nedrží či nedržali okrem Úradu vlády SR ministerstvá vnútra, financií, dopravy a zahraničných vecí.
„V prípadoch, keď Úrad vlády SR neposkytoval žiadateľovi požadovanú informáciu, ktorú mal k dispozícii, porušil týmto základné právo žiadateľa na prístup k informáciám, garantované v čl. 26 ods. 2 Ústavy SR,“ uvádza sa v stanovisku J. Dubovcovej.
Neodpovedali pre to, kto sa pýtal
V 26. článku ústavy sa píše, že orgány verejnej moci majú povinnosť primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti v štátnom jazyku. Ombudsmanka konštatovala aj porušenie 12. článku, ktorý hovorí o zaručení základných práv a slobôd všetkým bez rozdielu.
V prípade úradu vlády uviedla J. Dubovcová aj porušenie tlačového zákona, keďže premiérov úrad selektívne neposkytol informáciu konkrétnemu médiu, čo legislatíva nepripúšťa.
Obmudsmanka upozornila, že Úrad vlády SR vo svojich odpovediach Denníku N uvádzal, že odpovede neposkytne práve preto, že žiadateľom je Denník N. „V demokratickom a právnom štáte je z jeho podstaty vylúčené, aby ochrana základných práv a slobôd fyzických osôb, právnických osôb a ich napĺňanie boli vykonávané selektívne,“ konštatovala J. Dubovcová.
Úradu vlády pripomenula, že môže hovoriť za premiéra
Úrad vlády SR podľa dokumentu od ombudsmanky tvrdil, že Denníku N neposkytol stanoviská preto, že premiéra nemožno stotožňovať so samotným úradom. Išlo o prípady, keď sa novinári Denníka N pýtali na premiérovú cestu do Moskvy alebo to, či má informáciu o zatknutí Slovensky v Srbsku.
K tomuto argumentu J. Dubovcová poznamenala, že by Úrady vlády SR musel preukázať, že pred podaním žiadosti o poskytnutie informácií bolo bežnou praxou, že všetky žiadosti o informáciu o činnosti premiéra vybavoval iba on osobne a že Úrad vlády SR s ich vybavovaním nemal nič spoločné – keďže ho nie je možné stotožňovať s predsedom vlády. „Aj bez ďalšieho preskúmavania veci je však logické, že tento argument nedáva zmysel.“
R. Fico s redaktormi Denníka N nekomunikuje ešte od čias, keď pracovali pre Sme. Požaduje od nich ospravedlnenie za niektoré články.
Snáď sa už nič podobné nezopakuje, dúfa Fila
Riaditeľ N Pressu Lukáš Fila považuje ombudsmankin postoj za dôležitý. „Je absurdné, že z daní plateným úradníkom niekedy vôbec napadlo, že by mohli porušovať svoje ústavné a zákonné povinnosti a diskriminačným spôsobom sa rozhodli odopierať verejnosti informácie, na ktoré má nárok. Dúfame, že vďaka ombudsmankinmu rozhodnutiu sa už nič podobné nezopakuje vo vzťahu k nám alebo iným médiám,“ uviedol.
Samotná ombudsmanka sa zatiaľ k prípadu oficiálne nevyjadrila. Jej poradca pre médiá Ján Glovičko pre Mediálne.sk potvrdil, že podnet od vydavateľstva N Press uzavrela a upovedomenie poslala okrem podávateľa aj ústredným orgánom štátnej správy, ktorých postup vydavateľstvo namietalo.
Beží lehota na prijatie opatrení
„Momentálne beží 20-dňová lehota vyplývajúca zo zákona o verejnom ochrancovi práv, v ktorej majú tieto orgány prijať opatrenia verejnej ochrankyne práv a informovať ju o tom,“ načrtol J. Glovičko.
Denník N na svojom webe pripomína, že s ním medzičasom začali komunikovať ministerstvá vnútra a zahraničných vecí. Peter Kažimír ani Ján Počiatek stanoviská naďalej neposielajú. Úrad vlády médiu v týždni odpovedal na otázku, kto je v premiérovej delegácii na Kube, na otázku o rozhodnutí ombudsmanky podľa Denníka N aktuálne nereagoval. Odpoveď k tejto otázke neposlal ani v prípade Mediálne.sk.
Postupom ministerstiev a úradu vlády voči Denníku N sa momentálne zaoberá aj ústavný súd.