Venezuelská vláda obsadila sídlo opozičného denníka El Nacional v Caracase, pretože denník jedným článkom z roku 2015 spôsobil „morálnu ujmu" podpredsedovi vládnej socialistickej strany Diosdadovi Cabellovi. Informoval o tom cez víkend server BBC Mundo.

El Nacional, ktorý vznikol v 40. rokoch minulého storočia a odvtedy patril k popredným venezuelským denníkom, pritom pred šiestimi rokmi len prevzal článok španielskeho denníka ABC, ktorý okopírovali aj ďalšie zahraničné médiá. Išlo o rozhovor s bývalým venezuelským kapitánom Leamsy Salazarom, ktorý v roku 2014 emigroval do USA a americkým úradom povedal, že Cabello vedie vo venezuelskej armáde kartel obchodujúci s drogami.

novinár
Neprehliadnite

Šéfovia diplomacií SR, ČR a Rakúska upozornili na útoky voči novinárom

Cabello, ktorý je považovaný za muža číslo dva autoritárskeho režimu Nicolása Madura, denník El Nacional zažaloval a najvyšší súd periodiku nariadil zaplatiť Cabellovi 13 miliónov dolárov ako odškodné za morálnu ujmu a ohováranie. V piatok 40 členov národnej gardy vtrhlo do sídla denníka a novinárov a ďalších zamestnancov z neho vyhnalo.

Nejde o prvú súdny kauzu, v ktorej Cabello žaloval opozičný denník za ohováranie. V roku 2019 najvyšší súd nariadil opozičnému spravodajskému serveru La Patilla zaplatiť Cabellovi päť miliónov dolárov. Aj tento trest bol za článok prevzatý zo španielskeho denníka ABC o Cabellovom podiele na obchode s drogami.

Z narkoterorizmu pritom vlani obvinili Spojené štáty aj prezidenta Madura a niekoľko jeho spolupracovníkov. USA a ďalších niekoľko desiatok krajín od roku 2019 uznávajú ako hlavu Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa a snažia sa sankciami dosiahnuť pád Madurovej vlády.

novinár
Neprehliadnite

V Aténach zastrelili známeho gréckeho novinára, písal najmä o zločinoch

Za posledných dvadsať rokov, kedy vo Venezuele vládne socialistická strana, sprvu pod vedením Huga Cháveza (1999-2013) a teraz Madura, prestali vo Venezuele vychádzať desiatky opozičných denníkov. Niektoré kvôli represiám, iné kvôli ekonomickej kríze. V roku 2013 navyše venezuelská vláda vytvorila korporáciu, ktorá mala monopol na dovoz a predaj papiera. Viac ako polovica z vtedajších 134 periodík v krajine z tej doby už prestala vychádzať.

Aj denník El Nacional vyšiel naposledy v tlačenej podobe v roku 2018, od tej doby je len na internete. Zo sídla v Caracase, ktoré teraz pripadlo Cabellovi, by mala byť „univerzita žurnalistiky". „To je ďalšia absurdita režimu - univerzita pre novinárov v režime, ktorý cenzuruje a zatvára slobodné médiá," uviedol riaditeľ denníku Miguel Henrique Otero, ktorý teraz žije v exile v Madride.