Súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sľúbil kedysi vtedajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi (na foto), že mu „mediálne pomôže“ a sľub aj splnil. Podľa portálu týždenníka Plus 7 Dní to má vyplývať zo svedectva takzvaného „Pána X“, ktoré zaznamenali vyšetrovatelia.

Samotný Daniel Lipšic poprel a označil za nezmyselné, že by ovplyvňoval médiá. Plus 7 Dní však načrtol iný obraz.

Záhadný muž s dobrými kontaktmi

Prezývkou Pán X označujú podľa týždenníka novinári Petra Košča, „záhadného muža, ktorý niekoľko desaťročí pracoval pre tajnú službu“ a dnes je obvinený z korupčnej činnosti. Podľa obvinenia mal v roku 2016 odovzdať 50-tisíc eur Bernardovi Slobodníkovi, ktorý ich dal v jeho prítomnosti špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi.

V rámci svojej výpovede, z ktorej cituje Plus 7 Dní, uvádza Košč aj historku o tom, ako sa na podnet Bernarda Slobodníka, vtedy riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície, v roku 2016 stretol s ním a s Dušanom Kováčikom, aby mu pomohol riešiť problém s médiami.

„Slobodník vedel, že sa poznám s Vladimírom Pčolinským, a chcel sa poradiť, ako zmierniť neustále mediálne útoky na Kováčika. Následne som v tejto veci oslovil Vladimíra Pčolinského a ten sa vyjadril, že sa o tom porozpráva s Danielom Lipšicom, čo by sa na tom dalo zmeniť,“ tvrdí údajne Košč vo výpovedi.

Lipšic na scéne

Na ďalších dvoch stretnutiach mal byť už prítomný aj advokát D. Lipšic. Mali sa uskutočniť na terase Koščovho rodinného domu v Pezinku. Lipšic predložil podľa Košča požiadavky, ktoré sa mali týkať aktuálneho obvinenia proti nemu.

„V tom čase bol spolu s Gáborom Grendelom obvinený, že vyzradil bankové operácie Mariana Kočnera. A u Košča na terase vraj žiadal, zrejme ako protislužbu, aby Slobodník zobral vyšetrovateľom Jombikovi a Barochovskému trestný spis týkajúci sa tejto veci. Špeciálny prokurátor Kováčik mal zase na Lipšicovu žiadosť odstaviť prokurátorku Trstenskú,“ uvádza Plus 7 Dní.

Dušan Kováčik mal D. Lipšicovi podľa Košča sľúbiť, že sa Kočnerova situácia zmení a veci budú vyšetrené. Lipšic zasa „uviedol, že médiá, na ktoré má dosah, už nebudú tak ostro útočiť na Kováčika“.

Košč potom konštatuje, že sa tak „aj skutočne stalo“ a ako dôkaz predložil Generálnej prokuratúre SR analýzu textov o Kováčikovi v Aktualitách a Denníku N pred spomínanými stretnutiami s Lipšicom a po nich.

Prečo sa stretávali

Týždenník oslovil s otázkami k tejto téme špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten v reakcii uviedol, že s „Pánom X“ Petrom Koščom nemá žiadny vzťah. Stretol sa s ním len trikrát, vždy na žiadosť Vladimíra Pčolinského.

Dve stretnutia v Koščovom dome D. Lipšic nepopiera, ako dôvod však udáva prípady, ktoré ako advokát zastupoval.

„Čiže iniciátorom stretnutí bol Pčolinský, ale rozoberať sa na nich mali prípady Lipšicových klientov... Nuž, keby to tak aj bolo, podľa etického kódexu advokátov je rozoberanie káuz klientov v súkromí neprípustné,“ pozastavuje sa redaktorka Plusky nad vysvetlením súčasného špeciálneho prokurátora.

Spochybnenie dátumu

Zároveň D. Lipšic datuje uvedené stretnutia do roku 2019 alebo 2018, teda do obdobia, keď už spis Privatbanky nemali uvedení vyšetrovatelia a ani prokurátorka Trstenská v tom čase už nedozorovala žiadnu kauzu týkajúcu sa Kočnera.

Ovplyvňovanie médií v prospech špeciálneho prokurátora Kováčika označuje Daniel Lipšic za nezmyselné.

V stanovisku pre Plus 7 Dní pripomína: „Bol som jedným z dvoch poslancov Národnej rady SR, ktorí v pléne parlamentu ostro kritizovali pôsobenie D. Kováčika pri jeho poslednej voľbe za špeciálneho prokurátora v roku 2014. Uvedené sa dá ľahko dohľadať a verifikovať. Rovnako sa dá jednoducho verifikovať, či akékoľvek médium zmenilo intenzitu ,útoku‘ na D. Kováčika po roku 2018, respektíve 2019.“

Lipšicovu verziu ohľadom času stretnutia však nepodporilo vyjadrenie Vladimíra Pčolinského. Ten poslal týždenníku stanovisko, v ktorom k tejto veci píše: „Myslím, že to bolo v druhej polovici roku 2016. Dušan Kováčik a Bernard Slobodník prejavili záujem o rozhovor s Danielom Lipšicom na vtedy aktuálne spoločenské témy. Bližšie informácie nemôžem poskytnúť.“

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika
Neprehliadnite

Desiatky dozorovaných prípadov bez výsledkov. Kto je zadržaný prokurátor Kováčik?